Warunki przeprowadzenia sprawdzianu kompetencji językowych z języka angielskiego

dla absolwentów szkoły podstawowej – kandydatów do oddziału dwujęzycznego – organizacja turystyki  (IOT)
z wykładowym językiem angielskim z matematyki, historii, geografii (z wyłączeniem historii i geografii Polski)

1. Forma sprawdzianu: rozumienie tekstu pisanego, test gramatyczno-leksykalny.
  2. Typ zadań: prawda/fałsz, dobieranie, test wyboru, uzupełnianie luk, słowotwórstwo, parafrazy, tłumaczenie.
  3. Zakres materiału
  1. Gramatyka
    1. Czasy gramatyczne (Present Simple and Continuous, Present Perfect Simple, Past Simple and Continuous, Past Perfect Simple, Future Simple, struktura to be going to do sth).
    2. Strona bierna (passive voice) - Present Simple, Present Perfect Simple, Past Simple, Future Simple.
    3. Mowa zależna (reported/indirect speech), pytania pośrednie.
    4. Czasowniki modalne (modals): can, could, may, must, mustn't, have to, should, (possibility&obligation, necessity, lack of necessity, prohibition, permission).
    5. Składnia czasowników. Konstrukcje bezokolicznikowe i gerundialne (gerund, infinitive).
    6. Zdania z podmiotem: there i it.
    7. Zdania warunkowe (conditionals) 0, I, II.
    8. Zdania współrzędnie złożone, zdania podrzędnie złożone, zdania podrzędnie złożone okolicznikowe czasu (time clauses).
    9. Zaimki osobowe, dzierżawcze, wskazujące, względne , zwrotne typu each other.
    10. Zaimki określone, nieokreślone i ilościowe (quantifiers): much/many, little/few, a few/a little, fewer/less, fewest/least.
    11. Przedimki określone, nieokreślone, zerowe (articles): a, the, some / any, zero article.
    12. Stopniowanie przymiotników i przysłówków, przysłówki too i enough.
    13. Rzeczowniki policzalne, niepoliczalne, nieregularna liczba mnoga, forma dzierżawcza.
    14. Liczebnik główny i porządkowy.
    15. Przyimki określające kierunek, miejsce i czas, przyimki po rzeczownikach, czasownikach i przymiotnikach.

2. Słownictwo z zakresu:

człowiek

zdrowie

miejsce zamieszkania

nauka i technika

życie prywatne

edukacja

praca

świat przyrody

zakupy i usługi

podróżowanie i turystyka

kultura

żywienie

życie społeczne

1. Organizacja i przebieg sprawdzianu
    1. Sprawdzian kompetencji językowych w trakcie postępowania rekrutacyjnego do oddziałów dwujęzycznych z językiem angielskim zostanie przeprowadzony 04 czerwca 2024 r. o godz. 15.30

* W II terminie: 11 czerwca 2024 r. o godzinie 10.00.
      *Dotyczy kandydatów, którzy z przyczyn niezależnych od nich nie mogli przystąpić do sprawdzianu w pierwszym terminie

W postępowaniu uzupełniającym sprawdzian kompetencji językowych zostanie przeprowadzony w dniu 25 lipca 2024 r. o godz. 10.00

2. Sprawdzian trwa 60 minut i jest oceniany w skali 0-50 punktów.
    3. Pozytywny wynik sprawdzianu kompetencji językowych wynosi co najmniej 40% możliwych do uzyskania punktów za rozwiązania zadań.
    4. Każdy kandydat do klasy dwujęzycznej powinien złożyć deklarację o przystąpieniu do sprawdzianu kompetencji językowych (deklaracja do pobrania ze strony głównej szkoły w zakładce REKRUTACJA – w sekcji: ODDZIAŁ DWUJĘZYCZNY) najpóźniej do dnia 20 maja 2024r. (do godz. 15.00)

Każdy kandydat zgłoszony w systemie rekrutacji elektronicznej powinien zgłosić się co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem sprawdzianu, o którym mowa w punkcie 1.

5. Wyniki sprawdzianu, o którym mowa w punkcie 1 zostaną podane do wiadomości na stronie szkoły w postaci listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik sprawdzianu w dniu 11 czerwca  2024r. do godz. 12.00

* W II terminie: 17 czerwca 2024 r. do godz. 12.00
      *Dotyczy kandydatów, którzy z przyczyn niezależnych od nich nie mogli przystąpić do sprawdzianu w pierwszym terminie.

W postępowaniu uzupełniającym wyniki sprawdzianu  zostaną podane: 25 lipca  2024 r.

6. Wyniki sprawdzianu będą udostępniane do wglądu kandydatowi po złożeniu do Komisji Rekrutacyjnej przez Rodzica kandydata pisemnego wniosku o wgląd do pracy w ciągu 7 dni od podania wyników sprawdzianu do wiadomości na tablicy informacyjnej w Technikum nr 1 w Ełku.

7. Termin wglądu określa Komisja Rekrutacyjna. Wgląd odbywa się w obecności nauczyciela j. angielskiego.