Absurd nie czytać - to hasło Nocy Bibliotek 2023. W tym roku ekipa Śniadeckiego chciała przekonać się, jak naprawdę ma się czytelnictwo w różnych miejscach naszego miasta.

Z samego rana w piątek młodzież uczestniczyła w debacie z panią pedagog Kamilą w roli marszałka. Mirella odczytała wiersz Wisławy Szymborskiej – Nieczytanie. Debata zakończyła się wspólną pracą w formie plakatu - co to jest absurd, czytanie i dlaczego warto czytać.W Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej przekonaliśmy się, że tu czyta się na pewno, choć głownie przychodzą studenci. Pani Halinka zaprosiła nas do wspólnego „łamania języka”,  czytania tekstów literackich i tworzenia własnych.

Ksiądz Adrian z sąsiedztwa wyjaśnił jaką moc posiada Słowo Pisma Świętego. W codziennych, ale też i trudnych przypadkach jest lekarstwem w różnych stanach niepokoju ducha. Panie z zaprzyjaźnionej apteki udowodniły, że czytanie wpływa na nasze zdrowie, uspokaja, pomaga samodzielnie dotrzeć do źródeł wiedzy medycznej i medycyny naturalnej.

Pan, który przysłuchiwał się naszej dyskusji „porwał” torebkę pani bibliotekarki. Nie wiadomo, czy połasił się na dużą ilość książek, czy na kilka groszy? Na szczęcie torba została uratowana. W bibliotece SP3 pani Aldona zaprezentowała nam Teatr Kamishibai. Młodzież z przyjemnością wysłuchała przygód Lwa w Paryżu. Na pewno kiedyś wypożyczymy teatrzyk, żeby poczytać w bibliotece.

Na ulicach naszego osiedla uczniowie mieli okazję rozmawiać o dzisiejszej akcji z mieszkańcami Ełku. Byli to głównie ludzie starsi, którzy w większości twierdzili, że czytali i nadal czytają, posiadają wiedzę i nawet wykazują się nią podczas oglądania w telewizji różnych teleturniejów, więc powiedzenie „czym skorupka za młodu…” jest ciągle aktualne.

Wszyscy częstowali się cytatami na temat czytania, głośno je odczytywali i komentowali. Przekonaliśmy się też, że z ogromną przyjemnością i zainteresowaniem czyta się przedszkolakom, one potrafią słuchać ze zrozumieniem i na pewno sięgną po książki, kiedy nauczą się sami czytać.We wszystkich odwiedzanych miejscach czytaliśmy fragmenty tegorocznej lektury Narodowego Czytania – „Nad Niemnem”, a dzieciom wiersze Marii Konopnickiej i Jana Brzechwy. Podzieliliśmy się też książkami i radością czytania zostawiając książki w Plenerowej Biblioteczce.

Dla uczniów z Ukrainy, którzy podjęli naukę w naszej szkole, zorganizowaliśmy piknik czytelniczy przy kawie, herbacie i ciastkach. Wykorzystaliśmy książki w języku ukraińskim, które dostaliśmy dzięki uprzejmości Zespołu Nocy Bibliotek i wsparciu Plan International oraz księgarni PLATON. Jako podsumowanie naszego udziału, napisaliśmy wiersz i wykonaliśmy gazetkę. Po wszystkich działaniach tegorocznej Nocy Bibliotek jesteśmy przekonani, że absurdem jest nie czytać!!! Na szczęście, we wszystkich miejscach przez nas odwiedzanych, czytanie jest bardzo ważne!