W tym roku w ramach Nocy Bibliotek pod hasłem Czytanie wzmacnia, nasze działania zaczęliśmy od warsztatów malowania, warsztatów wzmacniających radość tworzenia.

Dziewczęta pomalowały drewniane kołeczki, z których wyczarowały przepiękne baby mazurskie. Laleczki te zostały rozdane jako prezenty we wszystkich miejscach, które odwiedziliśmy podczas Nocy Bibliotek. Następnie zorganizowaliśmy grupę młodzieży z różnych klas i wraz z nimi postanowiliśmy opuścić mury naszej szkoły, by udać się na spacer po naszym pięknym mieście poszukując różnych aspektów wzmacniających czytanie i samych czytelników. O 8.00 rano zadbaliśmy o dobry start i stworzenie warunków odpowiedniego stanu psychofizycznego, dlatego zwróciliśmy się z prośbą o spotkanie do naszych pań - nauczycielek wychowania fizycznego i wraz z wieloma innymi uczniami wzmacnialiśmy naszą tężyznę fizyczną. Wzmocnieni fizycznie, wyruszyliśmy na spotkanie z przyrodą. Poranek tego dnia był trochę mroźny, powietrze orzeźwiające.

Z przyjemnością wykonaliśmy wyciszające ćwiczenia oddechowe, poznaliśmy sylwetkę Siegfrieda Lenza, niemieckiego pisarza, który urodził się przed wojną w naszym mieście, a potem z podziałem na role przeczytaliśmy głośno jedno z jego opowiadań pt. " Wyprawa do Olecka" ze zbioru "Słodkie Sulejki". Ciesząc się wzajemną obecnością i możliwością poznania koleżanek i kolegów z innych klas spacerowaliśmy mniej znanymi ulicami naszego miasta podziwiając pierwsze oznaki jesieni. W ten sposób wzmocniliśmy kontakt z przyrodą i z innymi uczniami naszej szkoły, których tak bardzo brakowało nam podczas nauczania zdalnego.

Trochę zmęczeni długim spacerem zasiedliśmy w swoistym teatrze – w stodole Muzeum Historycznego w Ełku. Tu wzmocniliśmy duszę oglądając spektakl "Szeleszcząca trawa" na podstawie kolejnego opowiadania Siegfrieda Lenza "Wąskotorowa kolejka imienia Paula Poppa", którego reżyserem i wykonawcą w niezwykłej i zarazem prostej naturalnej scenerii był Wiktor Malinowski z Teatru Delikates. Pan Wiktor Malinowski chętnie dzielił się wrażeniami po spektaklu z naszą młodzieżą, odpowiadał na pytania, rozwiewał wątpliwości. Porcję kolejnych wrażeń dostarczyła nam wystawa "Siegfried Lenz. Spojrzenia" oraz wystawa "Bizancjum i jego monety". Dzięki opowieści przewodnika i 130 monetom ze złota, srebra i brązu mogliśmy przenieść się w czasy Cesarstwa Bizantyńskiego i władzy pieniądza.

Następnym etapem naszego spaceru było spotkanie z prezesem Mazurskiego Towarzystwa Naukowego – Panem dr Alfonsem Bobowikiem na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim. Pan dr Bobowik zafascynowany jest historią powojenną Ełku i ełczan, posiada bogate źródło historyczne, którym chętnie dzieli się z młodzieżą i szuka swoich następców. Młodzież z wielką uwagą wysłuchała jego opowieści i obejrzała wystawę z różnych działań Mazurskiego Towarzystwa Naukowego. W dalszej drodze nie mogliśmy zapomnieć o poecie - Michale Kajce, zatrzymaliśmy się przy jego pomniku przypominając kim był i o czym pisał w swoich wierszach.

W tym dniu podzieliliśmy się też radością czytania z ełczanami korzystającymi z biblioteki plenerowej. Każdy z uczestników spaceru zostawił w tej bibliotece swoją książkę. Żeby zaspokoić własną potrzebę nowości, zorganizowaliśmy "Napad na księgarnię". Pani Marzenka bardzo ucieszyła się na nasz widok, obdarowała nas zakładkami do książek, a każdy uczeń miał okazję wzmocnić ciekawość nowościami wydawniczymi, wziąć książkę do ręki, obejrzeć z każdej strony i zastanowić się, czy inni też chętnie ją przeczytają? W ten sposób zakupiliśmy kilka nowych lektur i książek dla ducha, dla rozwoju osobistego według naszych zainteresowań i potrzeb. Podczas całego spaceru z Nocą Bibliotek 2021 towarzyszyła nam Pani Wicedyrektor Mariola Stefańska. Dziękujemy wszystkim za wytrwałość, zainteresowanie miejscami, które odwiedziliśmy, spokój i samodyscyplinę, a dziewczętom z kl. IV A za wyczarowanie bab mazurskich!

Do spotkania w następnym roku!