W piątkowy poranek 4 października 2019 r. spotkaliśmy się w auli szkolnej, aby wspólnie celebrować kolejną odsłonę ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. W naszej szkole akcja ta zorganizowana została już po raz trzeci.
W uroczystości uczestniczyła pani wicedyrektor Mariola Stefańska, zaproszeni prelegenci, nauczyciele, uczniowie, bibliotekarze Biblioteki Pedagogicznej, bibliotekarze Zespołu Szkół nr 5 im Karola Brzostowskiego w Ełku wraz z delegacją uczniów, rodzice naszych uczniów i mieszkańcy miasta.
Wszystkich zebranych serdecznie przywitała pani wicedyrektor Mariola Stefańska, życzyła miłych wrażeń podczas „nocy“ – w piątkowy poranek w naszej szkole. Aby wprowadzić wszystkich obecnych w wyjątkowy nastrój, Gabriela Olszewska z klasy III A zaśpiewała „Modlitwę“ – Bułata Okudżawy używając języka polskiego i rosyjskiego, a Izabela Jagłowska z kl. II A wyrecytowała „Hymn o miłości”. Ponieważ tegorocznej Nocy Bibliotek przyświecało hasło „Znajdźmy wspólny język“, do poszukiwań wspólnego języka w czasie i przestrzeni zaprosiliśmy wyjątkowych gości. Ks. dr Jacek Graszk – absolwent naszej szkoły, przytoczył nam zasady dialogu w oparciu o „Hymn o miłości” św. Pawła. By jeszcze przez długi czas cieszyć się liturgią słowa, ks. Jacek obdarował nas Pismem Świętym i Ewangelią na każdy dzień 2020 roku.
Kolejny prelegent dr Rafał Żytyniec, w krótki i wyrazisty sposób starał się odpowiedzieć na pytanie „Czy Polak z Niemcem się dogada?“ W prezencie podarował do przestudiowania w bibliotece: „Niemieckie abc” oraz „Polnische abc”. Następnie wysłuchaliśmy prelekcji dr Ryszarda Skawińskiego pt. „Język Polski – łączy i dzieli?“, po którym wielu z nas musiało długo poszukiwać odpowiedzi na to pytanie. Pan Jarosław Wasilewski w niekonwencjonalny sposób wyjaśnił różnicę między Mazurami, Mazowszanami i Mazurzanami. Natomiast pani Aneta Zamojska podała przykłady z życia codziennego jak „Wszyscy pięknie się różnimy“ i jakie z tego płyną korzyści.
Po wystąpieniach prelegentów, wszyscy nasi goście mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną z działań biblioteki szkolnej, które odbyły się w ciągu ostatnich lat oraz wysłuchać pięknego czytania Inwokacji z „Pana Tadeusza“ Adama Mickiewicza w wykonaniu naszych uczniów. Robin Sudhoff z kl. I Gp czytał po niemiecku, Jarosława Tkaczowa z kl. I Tp – po rosyjsku, Dominika Więcko z kl. III G – po angielsku, a po polsku – nasz gość – polonista, konsultant MODN w Ełku, pan Krzysztof Piłat. Program prowadziły: Wiktoria Chmielewska z kl. I Gg i Izabela Jagłowska z kl. II A.
W ramach Nocy Bibliotek został także rozstrzygnięty konkurs fotograficzny „Czytanie z Ełkiem w tle“, w którym bardzo licznie wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Wyróżnieni autorzy zdjęć zostali nagrodzeni książkami i dyplomami, które wręczyła pani wicedyrektor Mariola Stefańska. Podczas przerwy i po zakończeniu uroczystości do poczęstunku zapraszały kawowe i sałatkowe stoły, przy których degustowano przekąski oraz prowadzono grupowe i indywidualne rozmowy. Wszystkie potrawy i ciasta przygotowali uczniowie i nauczyciele bibliotekarze.
W auli można było także obejrzeć wystawę książek z autografami autorów. Podsumowaniem projektu była jabłoń, do której przypięto jabłka z napisanymi dziedzinami, wartościami i działaniami, w których udało się nam odnaleźć wspólny język. Piękne i miłe słowa podziękowań wyraziła pani wizytator – Elżbieta Koncewicz, panie z Biblioteki Pedagogicznej, pan Krzysztof Piłat – konsultant MODN oraz nasza pani wicedyrektor.
Dziękujemy Dyrekcji Szkoły za wsparcie inicjatywy, pani Katarzynie Maciaszek i klasie IIA i IIIA architektury krajobrazu za pomoc w wystroju auli, delegacjom uczniów z klas IIA, IIB i IIIA za ogromną pomoc w organizacji przedsięwzięcia, IVT za wykonanie świeżych koktajli owocowych i sałatek oraz piękne ich podanie. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tegorocznej Nocy Bibliotek w naszej szkole!