projekt 01W roku szkolnym 2015/2016 nauczyciele: historii, języka polskiego, języka niemieckiego i technologii żywności: Ewelina Jackiewicz, Agnieszka Łukaszewicz, Elżbieta Chmielewska, Iwona Piaścik, zgłosili Zespół Szkół nr 1 w Ełku do udziału w obchodach Europejskich Dniach Dziedzictwa.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego jednym z celów jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna i uwrażliwienie na problematykę ochrony zabytków. Nauczyciele zgłaszający się do udziału w programie zaplanowali już w maju ubiegłego roku szkolnego działania, które przybliżą społeczności uczniowskiej i środowisku lokalnemu historię i tradycję Mazur.

Od początku września prowadzili oni z uczniami warsztaty, podczas których innowacyjnymi metodami zapoznawali uczniów z historią, tradycją i kuchnią Mazur. Na lekcjach historii uczniowie wykonywali makiety i karty zabytkowe mazurskich miejscowości, na języku polskim uczyli się alfabetu szwabachy, w którym zostały zapisane teksty staromazurskie, czytali i tłumaczyli te teksty, na języku niemieckim uczniowie poznawali biografię i twórczość Siegfrieda Lenza, natomiast na przedmiotach zawodowych, uczniowie kierunku technik technologii żywności omawiali sekrety kuchni staromazurskiej oraz gotowali wybrane potrawy.

Dnia 21 września 2016 r. zaprezentowano w auli szkolnej odbyła się uroczysta prezentacja prac uczniowskich. Scena auli została ucharakteryzowana na wnętrze chaty starozmazurskiej przez nauczycielkę z kierunku technik architektury krajobrazu – Katarzynę Maciaszek, która pracowała z grupą uczniów.

Witał gości uczeń Dawid Zera, który ciekawie opowiadał o historii i tradycjach naszego regionu. Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Ełku oraz zaproszeni goście mogli obejrzeć wszystkie makiety, karty zabytkowe, teksty pisane szwabachą, publikacje Siegfrieda Lenza, wystawę fotograficzną będącą relacją z warsztatów wrześniowych oraz wziąć udział w degustacji potraw staromazurskich, tj. ślepy zająć czy szałtanosy.

Sponsorem produktów mięsnych do przygotowania potraw kuchni mazurskiej były Zakłady Mięsne Animex w Ełku, którym dziękujemy za pomoc. W programie wzięli udział uczniowie klasy I,II,III technikum budownictwa, technikum architektury krajobrazu, technikum geodezji. Na wyróżnienie zasługuje wkład pracy uczniów: Dawida Zery, Karoliny Skorupy, Maksymiliana Olszewskiego.

Zarówno uczniom szkoły, jak i przybyłym gościom: Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Drygałach, Dyrektorowi Kuratorium Oświaty Delegatury w Ełku, Pani Naczelnik Wydziału Edukacji, Wicestaroście Powiatu Ełckiego bardzo podobały się obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Naszej Szkole, które były swoistym spotkaniem duchowym z bogatą i ciekawą historią Mazur.

Ewelina Jackiewicz, Agnieszka Łukaszewicz, Elżbieta Chmielewska, Iwona Piaścik, Katarzyna Maciaszek

Obchody Europejskich Dni Dzidzictwa w naszej szkole w relacji radia 5:

Europejskie Dni Dziedzictwa po hasłem "Gdzie duch spotyka się z przestrzenią..." w ZS nr 1 Ełk"

Multimedialna relacja z podsumowania projektu: