W dniach 19-20 października 2023 r. uczniowie klas pierwszych kierunku weterynaria wraz z wychowawcami i nauczycielami udali się na swoją pierwszą wycieczkę edukacyjną.

Bardzo wczesny wyjazd sprawił, że bez problemu dotarliśmy na czas do Białki, Stadniny Koni Czystej Krwi Arabskiej. Tam, dzięki uprzejmości dyrekcji, wzięliśmy udział w jesiennym przeglądzie hodowlanym. Potem zostaliśmy oprowadzeni po całej stadninie.

Oprócz tego, że konie były bardzo przyjazne, poznaliśmy historię stadniny, mogliśmy także przyjrzeć się pracy przy tych pięknych zwierzętach. Po zajęciach w Białce pojechaliśmy do Zamościa. Pani przewodnik bardzo szczegółowo opowiedziała nam o tym mieście – założycielach, zabytkach, budynkach. To była niecodzienna lekcja historii. Po zwiedzeniu Zamościa pojechaliśmy już do naszego hotelu, w którym także zjedliśmy obiadokolację.

Program drugiego dnia naszego pobytu także był napięty. Najpierw, po śniadaniu, pojechaliśmy do Gospodarstwa Doświadczalnego w Uhrusku Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Obecnie  utrzymywane  są  tutaj cztery  rasy  bydła: holsztyńsko-fryzyjska, białogrzbieta, simentalska, limousine i mieszańce z tymi rasami. Jest to głównie bydło mleczne, przy czym znaczącą część stanowią krowy rodzimej rasy białogrzbietej objęte programem ochrony zasobów genetycznych. I o tym wszystkim mówił nam nasz przewodnik tego miejsca.

Po zajęciach w Uhrusku pojechaliśmy do Kozłówki, aby zwiedzić Muzeum Zamoyskich. To późnobarokowa rezydencja magnacka, dawna siedziba arystokratycznych rodów Bielińskich i Zamoyskich, obecnie jeden z najlepiej zachowanych zespołów pałacowych w Europie. Wnętrza pałacowe w stylu Drugiego Cesarstwa z autentycznym wyposażeniem z przełomu XIX i XX wieku, w większości zachowane po rodzinie Zamoyskich.

Po tak osobliwej lekcji historii i dwóch dniach pełnych wrażeń wróciliśmy późnym wieczorem do domu. Wyjazd był naprawdę pożyteczny, doświadczyliśmy niezwykłych lekcji zarówno zawodowych, jak i historycznych. Poza tym była to niepowtarzalna okazji do integracji, nie tylko uczniów, ale także nauczycieli.

Uczniom bowiem towarzyszyli: wychowawcy – kl. IW1 Katarzyna Mosiej, kl. IW2 Jolanta Popławska, Maciej Grzechnik, p. dyrektor Jolanta Opaluch, panie wicedyrektor: Mariola Stefańska i Grażyna Ozorowska oraz pani Bożena Dąbkowska, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie, delegatura w Ełku.