W dniach 20-22 czerwca 2022 r. odbyła się wycieczka dydaktyczna do Krakowa w ramach przedsięwzięcia Poznaj Polskę.

Uczestniczyło w niej 23 uczniów ZS nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku z następujących klas: III OTp, III Tp, III Bp pod opieką nauczycieli: p. Małgorzaty Wiszniewskiej, p. Katarzyny Mosiej i p. Karoliny Dołęgi.

Pierwszego dnia punktem programu wycieczki było miejsce pamięci i muzeum Auschwitz-Birkenau - były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia. Życie straciło tu ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Wizyta w autentycznym Miejscu Pamięci jest unikatowym doświadczeniem edukacyjnym.

Drugi dzień to najważniejsze zabytki Krakowa. Dzień rozpoczął się jednak od wizyty w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema. Tu, na sześciu hektarach parkowej zieleni znajdują się oryginalne urządzenia, których zadaniem jest pobudzać do myślenia i uczyć, ale również bawić. Następny był Wawel. Młodzież zwiedziła Zamek Królewski, Katedrę z dzwonem Zygmunta, groby królewskie, Smoczą Jamę, Barbakan i Bramę Floriańską. Na koniec do odwiedzenia zostało Muzeum Narodowe Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa Nila. Tu przedstawiono historię XX wieku, II wojny światowej, Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Ostatniego dnia miało miejsce zwiedzanie Starego Miasta w Krakowie, miejsca historycznego. Rozpoczęło się od Rynku Głównego i zabytkowego Kościoła Mariackiego. Młodzież poznała historię arcydzieła rzeźbiarskiego późnego gotyku – ołtarza Wita Stwosza, a także innych dzieł umieszczonych w kościele. Nie mogło zabraknąć oczywiście Sukiennic Krakowskich. Ostatnim punktem było Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Tu młodzież obejrzała dwie wystawy: "Ja, kot" - koty w sztuce Japonii i Zachodu. Pretekstem do zorganizowania wystawy są mistrzowskie drzeworyty ukiyo-e z kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego, wyobrażające „kocie sprawy”. Druga wystawa to Tradycja i kunszt japońskiego ciesielstwa. Starannie kultywowana, wielowiekowa tradycja mistrzów japońskiego ciesielstwa, przepełniona szacunkiem do surowca, jego naturalnego źródła oraz samej pracy, zagwarantowała niespotykaną nigdzie w świecie jakość rzemiosła.