Tegoroczny Warmińsko-Mazurski Tydzień Kariery odbywał się pod hasłem „EKO- KARIERA”.

W ramach tego przedsięwzięcia zostało zaplanowane w naszej szkole wiele ciekawych działań. Uczniowie klasy 3 technikum organizacji turystyki wzięli udział w zajęciach w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku. Najpierw wysłuchali wykładu pani dyrektor Róży Cimochowskiej na temat założeń zrównoważonego rozwoju oraz możliwości ich codziennego stosowania, zarówno przez jednostki samorządowe, jak i w różnych gałęziach przemysłu.

Pani dyrektor zachęcała młodzież do wprowadzenia proekologicznych nawyków w życiu codziennym, zwracając uwagę na różnorodne działania, które każdy z nas może podjąć, aby przyczynić się do ochrony środowiska. Następnie obejrzeli prezentację dotyczącą działalności Centrum Edukacji Ekologicznej, a także zapoznali się z szerokim wachlarzem inicjatyw edukacyjnych skierowanych do młodzieży oraz mieszkańców Ełku, które mają na celu promowanie postaw proekologicznych i podnoszenie świadomości na temat ochrony środowiska. Na zakończenie spotkania odbył się spacer po pięknym, jesiennym ogrodzie otaczającym budynek CEE, co pozwoliło uczestnikom wyciszyć się i zrelaksować w otoczeniu przyrody.

Kolejnym działaniem był wyjazd klasy 3 technologii żywności do Oczyszczalni Ścieków w Nowej Wsi Ełckiej. Uczniowie zostali oprowadzeni po obiekcie przez głównego technologa – panią Ewę Brodowską, która omówiła im poszczególne etapy oczyszczania ścieków oraz technologię wykorzystania osadów ściekowych do produkcji pełnowartościowego, naturalnego nawozu i biogazu, który jest wykorzystywany jako dodatkowe źródło energii cieplnej i elektrycznej przez zakład. Przedstawiono młodzieży zagrożenia związane z nieodpowiedzialnym zagospodarowaniem odpadów. Ponadto propagowano używanie zimnej wody wodociągowej do picia zamiast wód butelkowanych.

W ramach Tygodnia Kariery odbyło się również spotkanie uczniów klas trzecich i czwartych technikum architektury krajobrazu, budownictwa i geodezji z panią Martą Herbszt, naczelnikiem Wydziału Planowania Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w Ełku. Pani Herbszt przeprowadziła interesujący wykład: Ekologia w studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego zieleni miejskiej miasta.

W działania włączyli się również nauczyciele naszej szkoły. Pan Roman Wyrwas wygłosił wykład: Znaczenie pszczół w eko systemie. Pani Justyna Kułakowska przeprowadziła warsztaty połączone z wykładem na temat: Eko ogrody jako ekologiczna alternatywa dla upraw masowych. Nauczycielka podała wiele rozwiązań ekologicznych, które należy stosować, aby uzyskać zdrową, ekologiczną żywność a w czasie warsztatów pokazała, jak można założyć ogród permakulturowy.

Pani Paula Kalińska, podczas swego wykładu na temat Ogrody na dachach przedstawiła, jak zakłada się ogrody intensywne i ekstensywne. W czasie prezentacji zostało pokazanych wiele ciekawych propozycji ogrodów na dachach. Nauczycielki wychowania fizycznego - pani Magdalena Święcińska i Karolina Borawska przez cały tydzień propagowały aktywność fizyczną jako element zdrowego stylu życia prowadząc czasie długich przerw różnorodne ćwiczenia fizyczne.

Pani Agnieszka Kondracka podczas zajęć prowadziła warsztaty: Kreatywność ekologiczna źródłem dochodu, podczas których młodzież wykonywała z rolek po papierze toaletowym i papierowych ręcznikach oraz wytłaczanek do jajek różne ozdoby, świeczniki, które będą sprzedawane podczas szkolnego kiermaszu. Natomiast nauczyciele pedagodzy- panie: Kamila Nawrot, Ewa Woźnialis, Ewa Orłowska prowadziły zajęcia na temat racjonalnego zarzadzania czasem, dbania o zdrowie psychiczne, w tym higieny cyfrowej.

Nauczyciele wychowawcy w swoich klasach przeprowadzili zajęcia w wykorzystując przygotowaną przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie prezentację pt. Znaczenie ekologii w planowaniu kariery zawodowej.

Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w realizację działań w ramach Warmińsko-Mazurski Tydzień Kariery 2024.

Iwona Piaścik