Hasło Warmińsko - Mazurskiego Tygodnia Kariery 2023 brzmiało „Przyszłość kompetencji – kompetencje przyszłości”. W ramach tegorocznego Tygodnia kariery odbyło się wiele działań w naszej szkole.

W tym roku gościliśmy troje naszych absolwentów, którzy odnieśli sukces zawodowy. Byli to pani Dorota Kisielewska - właścicielka firmy usługowo - handlowej Perfekcyjne rzęsy i depilacja laserowa, pani Urszula Stajniak – właścicielka Artystycznej Pracowni Cukierniczej Tortfolio oraz pana Kamila Olchanowskiego -  właściciela firmy Barbershop Dobra Gęba. Na spotkaniu dzielili się oni doświadczeniami zawodowymi, które doprowadziły ich do podjęcia decyzji o otworzeniu swoich firm. Każda z tych osób stawia w swojej pracy na świadczenie usług wysokiej jakości oraz pracowitość.

Zostało zaproszonych na to wydarzenie wielu specjalistów. Swoja karierą edukacyjno-zawodową dzieliła się pani Ewa Sobolewska, która jest dyplomowanym dietetykiem w chorobach metabolicznych i wewnętrznych oraz coachem zdrowia i żywienia. Pani Ewa podczas spotkania podkreśliła, jak ważny jest ciągły rozwój i poszerzanie wiedzy.

Uczniowie mogli  pogłębić  swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia i jego wpływu na jakość życia.  Gościliśmy również panią Annę Dolistowską -  Buzę -  doradcę EURES z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Pani Anna w czasie swego wystąpienia skupiła się na  głównie na kompetencjach przyszłości, które mogą być szczególnie cenne w konkurencji ze sztuczną inteligencją. Natomiast ppor. Maciej Łańczkowski i kapral Paulina Bielakiewicz z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Ełku przedstawili warunki, jakie powinien spełnić kandydat na żołnierza.

Uczniowie poznali różne warianty służby w wojsku jako: żołnierz zawodowy ( szeregowy, podoficer, oficer), żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej czy żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Maturzyści mieli również okazję spotkania z doradcą zawodowym Szkoły Policealnej im M. Kopernika w Ełku panią Agnieszką Łuczyńska. Młodzież zapoznała się z ofertą edukacyjną szkoły oraz brała udział w warsztatach dotyczących wykorzystania ziół, budowania odporności organizmu, leczeniu stresu i przeziębienia.

W działania Tygodnia Kariery włączyli się również nauczyciele naszej szkoły. Pani Paula Kalińska przeprowadziła wykład na temat „Jak wyglądają egzaminy na studia zna kierunkach: architektura, architektura krajobrazu, architektura wnętrz, grafika i inne związane ze Sztuką Piękną”.

Wykład był połączony z prezentacją prac nadających się do portfolio. Pani Paula wskazała przykładowe tematy egzaminów z rysunku na poszczególne kierunki. Pan Mariusz Kurzątkowski przeprowadził lekcję matematyki, podczas której uczniowie projektowali budynki mieszkalne wykorzystując bryły przy użyciu programu Tinkrcad. Pani Agnieszka Kondracka na swoich zajęciach przedstawiła możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w różnych zawodach.

Podczas tych zajęć młodzież miała okazje do dyskusji na temat, czy sztuczna inteligencja może zabrać im pracę i jakie umiejętności warto rozwijać, by nie czuć się zagrożonym. W ramach tego działania pani Kamila Nawrot i pani Aneta Turulska przeprowadziły warsztaty w wielu klasach na temat Style uczenia się a strategie uczenia się ucznia. Pani Kamila przeprowadziła również zajęcia Algorytmy, sztuczna inteligencja, boty – korzyści zagrożenia oraz lekcję otwartą z wykorzystaniem AI Patriotyzm wobec zagrożenia ojczyzny – Kazania sejmowe Piotra Skargi.

Dziękuję gościom oraz wszystkim nauczycielom, którzy zaangażowali się w realizację tegorocznego Tygodnia Kariery.