W dniach 20 -24 marca 2023 r. w Zespole Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego odbywał się Tydzień Różnorodności Edukacyjnych skierowany do klas siódmych  i ósmych szkół podstawowych z Ełku i okolic.

Już kolejny raz zaplanowaliśmy cały tydzień różnych atrakcji i informacji na temat kierunków kształcenia, jakie proponuje młodzieży nasza szkoła. Akcja ta cieszyła się ogromną popularnością i zainteresowaniem w środowisku ełckich podstawówek, jak i szkół z Chełch, Nowej Wsi Ełckiej, Mrozów, Rękus, Świętajna, Stradun, Sypitek oraz z Woszczel.

Najwięcej młodzieży odwiedziło naszą szkołę we wtorek, czyli w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny – tzw. dzień wagarowicza. To były najpożyteczniejsze „wagary”, jakie można było zaplanować. Już od wejścia gości witała nasza młodzież i z ogromną radością towarzyszyła im  przez cały pobyt w szkole.

Nie zmarnowała się nawet minuta, każdą chwilę nasi uczniowie starali się maksymalnie zagospodarować, w międzyczasie pokazując ciekawe i ważne miejsca w szkole: sekretariat, księgowość, bibliotekę, gabinet pielęgniarki, sklepik szkolny lub automaty z napojami, słodyczami i kanapkami oraz stadion wielofunkcyjny. Pani Agnieszka wykorzystując prezentację multimedialną zapoznawała wszystkich z kierunkami i ramowym planem kształcenia, atutami naszej szkoły oraz  ciekawymi zajęciami i akcjami, jakie odbywają się w ciągu całego roku szkolnego.

Według życzeń programowych młodzież ze szkół podstawowych przekonała się jak przebiegają zajęcia specjalistyczne z architektury krajobrazu, budownictwa, geodezji, technologii żywności, organizacji turystyki i weterynarii. Najciekawsza okazała się pracownia VR, w której można było w specjalnych okularach odbyć podróż dookoła świata, zwiedzić lądy i świat podwodny, a nawet wejść na Mount Everest.

W pracowni chemii urządzono escape-room – pokój zagadek, z którego by wydostać się, trzeba było rozwiązać zagadki chemiczne: ułożyć puzzle z chemicznymi piktogramami, odgadnąć barwy roztworu, wykazać się znajomością pierwiastków chemicznych odkrytych przez noblistkę Marię Skłodowską – Curie. Zajęcia te, dla uczniów lubiących chemię, były doskonałym wstępem do podjęcia nauki na nowym kierunku – technik analityk.

W pracowni geodezyjnej zaprezentowano nowoczesny sprzęt pomiarowy wykorzystywany na ćwiczeniach terenowych. Dodatkowo ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz pilotażu i zastosowania bezzałogowego statku powietrznego (drona) do pomiarów geodezyjnych na terenie  stadionu lekkoatletycznego im. Kamili Skolimowskiej. Odbył się także wykład na temat wykorzystania technologii satelitarnych w pomiarach geodezyjnych.

Świetnie się złożyło, bo dzień 21. marca to Światowy Dzień Geodety! W pracowni budowlanej odbyły się warsztaty „Sam zaprojektuj swój dom”, połączone z prezentacją zawodu technik budownictwa. Można było obejrzeć projekty domów i zapoznać się z ich złożoną strukturą. Zainteresowani uczniowie technikum organizacji turystyki mieli okazję poznać tajniki zawodu organizatora turystyki, animatora spędzania wolnego czasu, pilota wycieczek i innych zadań związanych z tą branżą.

Na zajęciach technologii żywności można było zbadać zawartość tłuszczu w mleku oraz cukru w różnego rodzaju sokach, a na innych połączonych z dietetyką i zdrowym stylem życia: Fit and Fun – kulki mocy młodzież wykonywała kulki owsiane z orzechami włoskimi, brązowym cukrem oraz masłem orzechowym oraz batony daktylowo - orzechowe – proste i smaczne przepisy bez gotowania na zdrową i pożywną przekąskę, stanowiące alternatywę dla tradycyjnych sklepowych batonów. Weterynarze prowadzili zajęcia „Czy wiesz, co jedzą zwierzęta”.

W pracowni architektury krajobrazu trwały warsztaty florystyczne, podczas których można było  spróbować swoich sił w kreatywnym wykonaniu kompozycji wielkanocnych. Nauczyciel praktycznej nauki kierunku monter jachtów i łodzi prezentował projekt SaxdorAcademy – jako innowacyjny przykład współpracy szkoły ze stocznią Saxdor   Shipyard, dzięki której powstały 2 nowe kierunki kształcenia: monter jachtów i łodzi na poziomie szkoły branżowej I stopnia oraz technik przemysłu jachtowego.

Oprócz prezentacji kierunkowych odbywało się wiele innych atrakcji. Zespół szkolnych pedagogów i psychologów przeprowadził z uczniami szkół podstawowych zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego i odkrywania własnych kompetencji. Nauczyciele historii przedstawili pokój zagadek historycznych z quizami i grami planszowymi oraz historię o Koperniku, która zakończyła się quizem o astronomie, tym samych podkreślając obchody Roku Kopernika.

Biolodzy zaprezentowali możliwości działania nowoczesnych mikroskopów, a na zajęciach plastyki każdy mógł wykazać się umiejętnościami ekspresji twórczej. Nauczyciele języków obcych z pomocą uczniów zorganizowali QR-rowe podchody językowe, których zadaniem było pokonanie trasy wyznaczonej korytarzami budynku przy ul. 11 Listopada 24. W różnych miejscach szkoły umieszczono kody QR, po zeskanowaniu których zwiedzający otrzymywali zadania do rozwiązania, nie tylko z zakresu umiejętności językowych.

Można było też wziąć udział  zajęciach szachowych, sportowych i tanecznych. W auli szkolnej odbyło się przedstawienie artystyczne, promujące kierunki kształcenia. Uczniowie ze swojego punktu widzenia pokazali, jak przydatne w życiu są wszystkie proponowane przez szkołę zawody i jak są ważne, by dobrze i szczęśliwie, czasami nawet z humorem żyć. Zaprezentowane w czasie przedstawienia filmy przybliżyły dodatkowo atmosferę dnia pracy w naszej szkole już na poważnie!

Wystąpił z powodzeniem zespół Śniadecki Band, który zaśpiewał kilka piosenek przy akompaniamencie fortepianu. Pod nieobecność opiekuna członkowie zespołu doskonale zgrali się na tę wyjątkową okoliczność. Brawo im za to! Dodatkową atrakcją na terenie szkoły, dzięki uprzejmości firmy Animex Foods, był Berlinkowóz.  Dla wszystkich chętnych rozdano ponad 700 hotdogów, czyli ciepłych kanapek z kiełbaskami.

Ponadto każdy odwiedzający otrzymał słodkie upominki w postali lizaków ufundowanych przez Zakład Cukierniczy Michał w Ełku. Każdy uczeń otrzymał także opaskę z kierunkami kształcenia w Śniadeckim, ulotki oraz inne gadżety. Mamy nadzieję, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a we wrześniu z wieloma uczniami spotkamy się w odpowiednich klasach.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym nauczycielom i uczniom w uświetnienie naszego Tygodnia Różnorodności Edukacyjnej!