czytanie 012 września 2017 r. w sobotnie przedpołudnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Nasierowskiej rozpoczęło się Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Wesele wybrano w głosowaniu internetowym.

Uzyskało ono 18 tysięcy głosów z pośród 37 tysięcy oddanych. W tym roku - to już siódma edycja ogólnopolskiej akcji promującej polską literaturę, którą w 2012 r. zapoczątkował Prezydent RP, Bronisław Komorowski. Ogłaszając werdykt tej edycji Prezydent - Andrzej Duda powiedział – „Naprawdę warto po raz kolejny mam nadzieję, bo jestem przekonany, że każdy już czytał w swoim życiu „Wesele” – przeczytać tę piękną pozycję naszej literatury, przeczytać ją razem.

Przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe strofy dramatu, arcydramatu”. Ełckie czytanie poprzedził interesujący wykład pani dr hab. Anny Janickiej z Uniwersytetu w Białymstoku. „Wesele” to dramat w trzech aktach, najsłynniejsze dzieło literackie Wyspiańskiego.

Utwór powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 r. w Krakowie w Teatrze Miejskim.

W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. W 1973 r. powstała ekranizacja „Wesela” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Jako pierwsza rozpoczęła czytanie przebrana w stroje z epoki młodzież, a następnie pani Senator Małgorzata Kopiczko, pan Starosta Marek Chojnowski, pan Poseł Andrzej Orzechowski, pan wiceprezydent Artur Urbański i inni goście, wśród nich nasza pani wicedyrektor Mariola Stefańska oraz uczennica klasy IV OT – Julia Czajkowska.

Dziękujemy im za reprezentowanie naszej szkolnej społeczności! Ciekawym punktem spotkania był też wykład poparty wystawą i prezentacją multimedialną pani Teresy Romanowskiej „Wiano Panny Młodej”. Pani Teresa opowiedziała o tradycjach weselnych na mazurach oraz o wyprawce, jaką otrzymywała Panna Młoda. Uroku i nastroju całości przydawały piękne dekoracje oraz zapachy rozchodzące się z nakrytego na tę okoliczność stołu.

Był chleb, szynki, kiełbasy, kołacz, drożdżówki, smalec i kiszone ogórki.

oprac. Wiesława Rowińska