Organizatorem wydarzenia był Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty przy współudziale Zespołu Powiatowych Doradców Zawodowych, Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku oraz Stocznia Saxdor Shipyard Sp. z o.o.

Celem konferencji było popularyzowanie modelu współpracy szkół technicznych i branżowych z pracodawcami i samorządem terytorialnym w celu tworzenia profilu kształcenia zawodowego adekwatnego do potrzeb lokalnego rynku pracy. Tematy wykładów koncentrowały się na wykorzystaniu potencjału biznesu w kształceniu zawodowym, możliwości wprowadzenia nowych rozwiązań w sferze dydaktycznej i wychowawczej oraz współpracy szkół z samorządem i lokalnymi przedsiębiorcami.

Konferencja rozpoczęła się piosenką „Świecie nasz, Świecie nasz” Marka Grechuty w wykonaniu młodzieży z chóru „Śniadecki” Zespołu Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku. W imieniu organizatorów, zebranych gości przywitali: Jolanta Agata Opaluch, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku oraz Paweł Błaszak, wiceprezes Saxdor Shipyard Sp. z o.o. w Ełku. Patronat honorowy nad konferencją objął Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek. Natomiast patronat medialny Radio 5.

Pani Jolanta Agata Opaluch przywitała przybyłych gości:

  • Pana Wojciecha Kossakowskiego - Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej,
  • Panią Małgorzatę Kopiczko - Senatora Rzeczpospolitej Polskiej,
  • Pana Artura Henryka Chojeckiego - Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego,
  • Pana Krzysztofa Marka Nowackiego - Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty,
  • Pana Wojciecha Cybulskiego - Warmińsko-Mazurski Wicekuratora Oświaty,
  • Pana Mateusza Szkaradzińskiego - Dyrektora Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
  • Pana Marka Chojnowskiego - Starostę Ełckiego,
  • Pana Tomasza Andrukiewicza - Prezydenta Miasta Ełku,
  • Pana Artura Urbańskiego - Wiceprezydenta Miasta Ełku,
  • Panią Agnieszkę Danielewicz - Dziekana Kolegium Nauk Stosowanych w Ełku Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy,
  • Pana Jacka Mrozka - Dyrektora Filii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Ełku,
  • Pana Karola Kowalewskiego - Dziekana Wydziału Zarządzania w Ełku Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych w Białymstoku,

oraz Dyrektorów Wojewódzkich i Powiatowych Urzędów Pracy, Radę Dyrektorów Szkół Branżowych przy Warmińsko – Mazurskim Kuratorze Oświaty, Zespół Powiatowych Koordynatorów Doradztwa Zawodowego przy Warmińsko – Mazurskim Kuratorze Oświaty, Kuratorów, Dyrektorów Delegatur, Wizytatorów, Członków Zarządów, Naczelników Wydziałów Jednostek Samorządu Terytorialnego, Dyrektorów szkół i placówek oświatowych, przewodniczących Związków Zawodowych, przewodniczących Rady Rodziców, przedstawicieli rodziców, przedstawicieli pracodawców z Ełku oraz gości przybyłych na konferencję.

Pani Jolanta Agata Opaluch przywitała także występujących prelegentów oraz wszystkich, którzy połączyli się z konferencją w sposób on-line.

Jako pierwsza zabrała głos Pani Małgorzata Kopiczko – Senator Rzeczpospolitej Polskiej, podziękowała za zaproszenie na dzisiejszą konferencję oraz w imieniu Pani Minister Marzeny Machałek odczytała list skierowany do wszystkich zebranych. Następnie zabrał głos Pan Artur Henryk Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski, który podkreślił, jak ważna jest współpraca szkoły i pracodawców podczas procesu kształcenia. Zauważył, także że na rynku pracy pojawiają się wciąż nowe zawody. Życzył, by kształcenie było kształceniem dla przyszłości, która zaczyna się już dziś. Pan Krzysztof Marek Nowacki – Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty podziękował za zorganizowanie konferencji. Stwierdził, że dzisiejsze spotkanie jest przykładem potwierdzającym udaną współpracę między samorządem, szkołą i pracodawcą.

W panelu eksperckim wystąpili:

  • prof. dr hab. Małgorzata Rosalska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu z wykładem „Między kompetencjami deklarowanymi a rzeczywistymi - wyzwania w zakresie diagnozowania i rozwijania kompetencji”
  • Agnieszka Grzymkowska - trener biznesu , coach, psycholog, asesor AC/DC z prelekcją „Kompetencje nauczyciela w kontekście kształcenia zawodowego efektywnych pracowników z wykorzystaniem metodologii TWI”
  • Przemysław Szreder - regionalny lider do spraw Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji z Instytutu Badań Edukacyjnych z wykładem „Szkolnictwo branżowe w połączeniu z kwalifikacjami rynkowymi i kompetencjami przyszłości”
  • Marta Obrycka - dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Ełku, Paweł Błaszak - wiceprezes Saxdor Shipyard Sp. z o.o. oraz Jolanta Agata Opaluch – dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku – tematem ich wystąpienia była analiza edukacji przyszłości. Zaprezentowali współczesny model współpracy szkół z pracodawcami. Zebrani wysłuchali historii powstania kierunku monter jachtów i łodzi od początku do dnia dzisiejszego. Ważnym elementem prelekcji było przedstawienie bazy dydaktycznej Centrum Kształcenia Zawodowego w Ełku. Pan Paweł Błaszak przedstawił początki powstania Saxdor Academy oraz ścieżkę kształcenia i dalszą drogę rozwoju absolwentów szkoły. Przybliżył także plany na przyszłość w odniesieniu do rozwoju przemysłu stoczniowego i propozycji utworzenia nowego kierunku w ZS nr 1 w Ełku, kształcącego w zawodzie: technik przemysłu jachtowego.

Na zakończenie pierwszej części konferencji wystąpił zespół taneczny złożony z tegorocznych maturzystów ZS 1 w Ełku.

W drugiej części uczestnicy konferencji udali się autobusem MZK na wizytę studyjną do Centrum Kształcenia Zawodowego w Ełku, gdzie mogli porozmawiać z nauczycielami i zobaczyć doskonale wyposażone i przygotowane sale dydaktyczne. Następnie zaproszono wszystkich do nowej Stoczni Saxdor Shipyard Sp z o.o. w Ełku. Pan Paweł Błaszak zaprezentował część biurową i socjalną oraz część bezpośredniej produkcji na kolejnych stanowiskach pracy.

Wszyscy zabierający głos w podsumowaniu podziękowali za możliwość uczestniczenia w konferencji, podkreślili wielką wagę współpracy wszystkich jednostek w tworzeniu nowych profili i kształceniu pracowników różnych branż niezbędnych w życiu i funkcjonowaniu całego społeczeństwa.