3 kwietnia 2025 r. odbyła się IV sesja popularno-naukowa pod hasłem „Wspólne relacje” w Zespole Szkół nr 1 im. J. Śniadeckiego w Ełku. Na sesji prelegenci poruszali zagadnienia z zakresu turystyki i architektury.

Pan dr inż. Mariusz Antolak adiunkt w Katedrze Architektury Krajobrazu UW-M w Olsztynie wygłosił wykład pt. „Afrykańska sinusoida wrażeń”. W czasie wykładu zostały zaprezentowane rejony środkowej Afryki, które pan Antolak zwiedził. Pokazał piękno i walory turystyczne, rzadko odwiedzanych przez turystów, krajów afrykańskich jakie warto odwiedzić. Zaprezentował również projekty, jakich podjął się z afrykańskimi dziećmi, tj. pokazał jak zakładać i pielęgnować ogrody warzywne.

Pan doc. dr Robert Brudnicki z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy zaprezentował wykład „Wdrażanie turystyki zrównoważonej – idee, problemy, rozwiązania”. Jednym z aspektów poruszonych w czasie wykładu były zagrożenia wynikające z niekontrolowanej turystyki i zasobochłonności. Prelegent zwrócił uwagę na sposoby rozwoju zrównoważonej turystyki przynoszącej korzyści nad skutki negatywne.

Panie z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olszynie Delegatura w Ełku Joanna Sobolewska (Kierownik Delegatury) i Magdalena Kozicka (Specjalista do spraw archeologii) przedstawiły wykład na temat „Zabytkowe ogrody i ich badania”. Panie zaprezentowały przykłady zachowanych ogrodów zabytkowych znajdujących się w Polsce oraz w naszym regionie. Była to doskonała lekcja historii na temat dziedzictwa kulturowego. Dla podniesienia rangi historycznej aspekty podparte zostały archeologicznymi faktami.

Dzisiejsza sesja była dobrą lekcją mającą na celu uwrażliwienia nas na potrzebę świadomego planowana swoich podróży, zachęcenie do zwiedzania miejsc rzadziej odwiedzanych przez turystów oraz podziwiania zabytkowych ogrodów i cmentarzy.

Dziękujemy wszystkim prelegentom za interesujące i pouczające wykłady