20200109 112659W styczniu 2020 r., w ramach działań związanych z upowszechnianiem dziedzictwa narodowego, w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty malowania Bab mazurskich. Dawid Gaworski z kl. III m zorganizował nam drewniane kołeczki, które najpierw zostały wysuszone i wygładzone papierem ściernym.

Następnie grupa dziewcząt: Wiktoria Chmielewska, Wiktoria Drzymkowska, Izabela Jaglowska, Klaudia Kapla, Weronika Komośińska, Gabriela Olszewska i Weronika Sztyruk, według dostępnego wzoru, z ogromnym zaangazowaniem i wielką przyjemnością malowały baby – "ubierały" je w stroje mazurskie – tzn. w kolorowe suknie i przepiękne czepce z dekoracyjnymi wstążmi wiązanymi pod szyją.

Mazurzy niejednokrotnie podkreślali swoją odmienność etniczną i kulturową, niemniej jednak wielu z nich było związanych z polskością. Dzięki czytaniu Kancjonału i Biblii wiele pokoleń uczyło się języka polskiego zachowując piękną polszczyznę Reja i Kochanowskiego.

"Nasze Baby" przeznaczone zostały na upominki z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dziękujemy Dawidowi za podarowanie drenianych kołeczków oraz dziwczętom, które wyczarowały z nich piękne postaci mazurek zamieszkujących w XIX wieku także nasze, obecne tereny Ełku i okolic.