2019 rekrutacja informacja

button oferta1 button oferta1 buttom books1 button projekty unijne1 button spacer wirtualny1

20200109 112659W styczniu 2020 r., w ramach działań związanych z upowszechnianiem dziedzictwa narodowego, w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty malowania Bab mazurskich. Dawid Gaworski z kl. III m zorganizował nam drewniane kołeczki, które najpierw zostały wysuszone i wygładzone papierem ściernym.

Następnie grupa dziewcząt: Wiktoria Chmielewska, Wiktoria Drzymkowska, Izabela Jaglowska, Klaudia Kapla, Weronika Komośińska, Gabriela Olszewska i Weronika Sztyruk, według dostępnego wzoru, z ogromnym zaangazowaniem i wielką przyjemnością malowały baby – "ubierały" je w stroje mazurskie – tzn. w kolorowe suknie i przepiękne czepce z dekoracyjnymi wstążmi wiązanymi pod szyją.

Mazurzy niejednokrotnie podkreślali swoją odmienność etniczną i kulturową, niemniej jednak wielu z nich było związanych z polskością. Dzięki czytaniu Kancjonału i Biblii wiele pokoleń uczyło się języka polskiego zachowując piękną polszczyznę Reja i Kochanowskiego.

"Nasze Baby" przeznaczone zostały na upominki z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dziękujemy Dawidowi za podarowanie drenianych kołeczków oraz dziwczętom, które wyczarowały z nich piękne postaci mazurek zamieszkujących w XIX wieku także nasze, obecne tereny Ełku i okolic.

KONTAKT

KONTAKT
tel. +48 87 621 69 92

NAPISZ E-MAIL

zs1@zs1.elk.pl

ADRES

ul. 11 Listopada 24,
19-300 Ełk

Back to top

 

Zgodnie rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), zwanym RODO, informujemy, iż administratorem Pani/Pana/uczniów danych osobowych jest Zespół Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku z siedzibą w Ełku przy ul. 11 Listopada 24. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu niezbędnym do realizacji umowy oraz na potrzeby udzielania odpowiedzi na zapytania kierowane poprzez formularz kontaktowy umieszczony na stronie internetowej i nie będą udostępniane bez Pani/Pana zgody innym odbiorcom, Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.