button oferta1 button oferta1 buttom books1 button projekty unijne1 button spacer wirtualny1

DSC0010910 marca 2020 r. klasa I OT g pod opieką p. Wiesławy Rowińskiej wzięła udział w warsztatach drukarskich "Nie tylko o Małeckich...", które w Muzeum Historycznym w Ełku poprowadził pan Dariusz Jurczak.

Młodzież miała okazję wysłuchać wykładu na temat historii piśmiennictwa i drukarstwa, a w szczególności poznać działalność Jana i Hieronima Małeckich oraz historię drukarstwa, które dzięki nim rozwijało się w Malczewie i Regielnicy koło Ełku. Były to jedne z najstarszych drukarni w Polsce. Pan Dariusz zaprezentował młodzieży księgę z roku 1813 i zapoznał z zasadami prac badawczych prowadzonych na starodrukach.

Następnie młodzież poznała tajniki wytwarzania papieru czerpanego, mogła samodzielnie zaczerpnąć sitem papierową pulpę, odsączyć ją z nadmiaru wody i wyłożyć na płótno do wysuszenia. Na zrekonstruowanej prasie drukarskiej można było wydrukować pierwszą stronę Postilli.- Kazań na Ewangelie Niedzielne, a następnie podjąć próbę pisania gęsim piórem i atramentem na papierze czerpanym.

Okazało się, że to nie takie proste zadanie, ale większość klasy doskonale z tym zadaniem poradziła. Na zakończenie spotkania młodzież obejrzała kolekcję rzeźb i płaskorzeźb znajdujących się na wystawie – Totalitaryzmy w polskiej sztuce ludowej, która wypożyczona została ze zbiorów prywatnej kolekcji zgromadzonej przez mieszkańca Berlina.Kazania na Ewangelie Niedzielne

KONTAKT

KONTAKT
tel. +48 87 621 69 92

NAPISZ E-MAIL

zs1@zs1.elk.pl

ADRES

ul. 11 Listopada 24,
19-300 Ełk

Back to top

 

Zgodnie rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), zwanym RODO, informujemy, iż administratorem Pani/Pana/uczniów danych osobowych jest Zespół Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku z siedzibą w Ełku przy ul. 11 Listopada 24. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu niezbędnym do realizacji umowy oraz na potrzeby udzielania odpowiedzi na zapytania kierowane poprzez formularz kontaktowy umieszczony na stronie internetowej i nie będą udostępniane bez Pani/Pana zgody innym odbiorcom, Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.