DSC0010910 marca 2020 r. klasa I OT g pod opieką p. Wiesławy Rowińskiej wzięła udział w warsztatach drukarskich "Nie tylko o Małeckich...", które w Muzeum Historycznym w Ełku poprowadził pan Dariusz Jurczak.

Młodzież miała okazję wysłuchać wykładu na temat historii piśmiennictwa i drukarstwa, a w szczególności poznać działalność Jana i Hieronima Małeckich oraz historię drukarstwa, które dzięki nim rozwijało się w Malczewie i Regielnicy koło Ełku. Były to jedne z najstarszych drukarni w Polsce. Pan Dariusz zaprezentował młodzieży księgę z roku 1813 i zapoznał z zasadami prac badawczych prowadzonych na starodrukach.

Następnie młodzież poznała tajniki wytwarzania papieru czerpanego, mogła samodzielnie zaczerpnąć sitem papierową pulpę, odsączyć ją z nadmiaru wody i wyłożyć na płótno do wysuszenia. Na zrekonstruowanej prasie drukarskiej można było wydrukować pierwszą stronę Postilli.- Kazań na Ewangelie Niedzielne, a następnie podjąć próbę pisania gęsim piórem i atramentem na papierze czerpanym.

Okazało się, że to nie takie proste zadanie, ale większość klasy doskonale z tym zadaniem poradziła. Na zakończenie spotkania młodzież obejrzała kolekcję rzeźb i płaskorzeźb znajdujących się na wystawie – Totalitaryzmy w polskiej sztuce ludowej, która wypożyczona została ze zbiorów prywatnej kolekcji zgromadzonej przez mieszkańca Berlina.Kazania na Ewangelie Niedzielne