73460654 576244979582158 8197213876354285568 nW dniu 28 października 2019 roku w Zespole Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku odbył się po raz kolejny szkolny etap Olimpiady Wiedzy o Turystyce.

Siódma edycja Olimpiady realizowana jest pod hasłem „Turystyka literacka i filmowa”. Ta forma turystyki kulturowej jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się od początku XXI w. Jej celem są miejsca i obiekty związane z życiem oraz działalnością twórców, a także uwiecznione w ich opracowaniach plenery. Polega ona na poznawaniu miejsc związanych z dziełami literackimi i filmowymi, podążaniu śladami ich fikcyjnych lub rzeczywistych bohaterów.

Na turystykę tę może składać się także zwiedzanie byłych i obecnych domów oraz muzeów pisarzy i poetów (żyjących, nieżyjących), prawdziwych i wymyślonych obiektów opisywanych w literaturze (pięknej, faktu) oraz miejsc nawiązujących do postaci i wydarzeń literackich, a także odwiedzanie plenerów znanych z ekranu, podróże śladami gwiazd filmu (aktorów, reżyserów) i ich dzieł, ponadto czynny i bierny udział w plenerowych inscenizacjach, spektaklach teatralnych czy warsztatach. Takie podróże turystyczne śladami wielkich twórców literatury i filmu oraz ich dzieł, stwarzają okazję do głębszej refleksji i osobistego przeżywania utworów, a także realizują cele dydaktyczne.

Ideą Olimpiady jest zmotywowanie uczestników do odkrywania i docierania w określone miejsca związane w różnorodny sposób z dziełami literackimi i filmowymi oraz z ich twórcami. Podczas etapu centralnego VII Olimpiady Wiedzy o Turystyce zadaniem uczestników będzie zaprezentowanie potencjału turystyki literackiej i filmowej, a także wskazanie na możliwości wykorzystania różnorodnych zasobów do rozwoju tej formy turystyki.

W tegorocznej edycji Olimpiady udział wzięło 21 uczniów z klasy III technikum obsługi turystycznej.

Do etapu okręgowego zakwalifikowały się dwie uczennice, które zdobyły największą liczbę punktów w etapie szkolnym. Są to: Karolina Faryn i Zuzanna Semla. Gratulujemy dziewczętom i życzymy dalszych sukcesów podczas etapu okręgowego, który odbędzie się 08 stycznia 2020 roku w Olsztynie.

Małgorzata Wiszniewska
nauczyciel przedmiotów