button oferta1 button oferta1 buttom books1 button projekty unijne1 button spacer wirtualny1

73460654 576244979582158 8197213876354285568 nW dniu 28 października 2019 roku w Zespole Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku odbył się po raz kolejny szkolny etap Olimpiady Wiedzy o Turystyce.

Siódma edycja Olimpiady realizowana jest pod hasłem „Turystyka literacka i filmowa”. Ta forma turystyki kulturowej jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się od początku XXI w. Jej celem są miejsca i obiekty związane z życiem oraz działalnością twórców, a także uwiecznione w ich opracowaniach plenery. Polega ona na poznawaniu miejsc związanych z dziełami literackimi i filmowymi, podążaniu śladami ich fikcyjnych lub rzeczywistych bohaterów.

Na turystykę tę może składać się także zwiedzanie byłych i obecnych domów oraz muzeów pisarzy i poetów (żyjących, nieżyjących), prawdziwych i wymyślonych obiektów opisywanych w literaturze (pięknej, faktu) oraz miejsc nawiązujących do postaci i wydarzeń literackich, a także odwiedzanie plenerów znanych z ekranu, podróże śladami gwiazd filmu (aktorów, reżyserów) i ich dzieł, ponadto czynny i bierny udział w plenerowych inscenizacjach, spektaklach teatralnych czy warsztatach. Takie podróże turystyczne śladami wielkich twórców literatury i filmu oraz ich dzieł, stwarzają okazję do głębszej refleksji i osobistego przeżywania utworów, a także realizują cele dydaktyczne.

Ideą Olimpiady jest zmotywowanie uczestników do odkrywania i docierania w określone miejsca związane w różnorodny sposób z dziełami literackimi i filmowymi oraz z ich twórcami. Podczas etapu centralnego VII Olimpiady Wiedzy o Turystyce zadaniem uczestników będzie zaprezentowanie potencjału turystyki literackiej i filmowej, a także wskazanie na możliwości wykorzystania różnorodnych zasobów do rozwoju tej formy turystyki.

W tegorocznej edycji Olimpiady udział wzięło 21 uczniów z klasy III technikum obsługi turystycznej.

Do etapu okręgowego zakwalifikowały się dwie uczennice, które zdobyły największą liczbę punktów w etapie szkolnym. Są to: Karolina Faryn i Zuzanna Semla. Gratulujemy dziewczętom i życzymy dalszych sukcesów podczas etapu okręgowego, który odbędzie się 08 stycznia 2020 roku w Olsztynie.

Małgorzata Wiszniewska
nauczyciel przedmiotów
zawodowych turystycznych

KONTAKT

KONTAKT
tel. +48 87 621 69 92

NAPISZ E-MAIL

zs1@zs1.elk.pl

ADRES

ul. 11 Listopada 24,
19-300 Ełk

Back to top

 

Zgodnie rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), zwanym RODO, informujemy, iż administratorem Pani/Pana/uczniów danych osobowych jest Zespół Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku z siedzibą w Ełku przy ul. 11 Listopada 24. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu niezbędnym do realizacji umowy oraz na potrzeby udzielania odpowiedzi na zapytania kierowane poprzez formularz kontaktowy umieszczony na stronie internetowej i nie będą udostępniane bez Pani/Pana zgody innym odbiorcom, Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.