2019 rekrutacja informacja

button oferta1 button oferta1 buttom books1 button projekty unijne1 button spacer wirtualny1

DSC00156Joanna Bator – pisarka, felietonistka, antropolog kultury, doktor filozofii, nauczycielka akademicka, autorka prac naukowych, esejów, powieści i opowiadań, laureatka Literackiej Nagrody Nike za powieść "Ciemno, prawie noc" w 2013 roku.

7 lutego 2020 r. cztery uczennice naszej szkoły pod opieką p. Wiesławy Rowińskiej wzięły udział w autorskim spotkaniu z Joanną Bator, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Nasierowskiej w Ełku. Spotkanie poprowadziła ełcka pisarka – p. Aneta Zamojska.

Rozmowa potoczyła się w formie ulubionych przez autorkę zahaczek. Było pytanie o rolę kotów w życiu prywatnym i ich znaczeniu w twórczości autorki, o systematyczne i ulubione bieganie, niezależnie od pogody. Pani Joanna uwielbia bieganie, szczególnie nad zbiornikami wodnymi, ma swoje ulubione trasy. Była mowa o mocy słów.

W dzisiejszych czasach nie zdajemy sobie sprawy z tego, że słowa mogą ranić, powodować tragedie, prowadzić do samobójstw, zabijać, ale, na szczęście słowa także mogą podnosić i dawać życie. To książki są takimi kolekcjami słów, które zmieniają naszą rzeczywistość psychiczną, otwierają horyzonty, sprawiają, że nagle widzimy świat inaczej, piękniej niż widzieliśmy do tej pory! Panie poruszyły także temat roli kobiet, a szczególnie w pierwszej powieści " Piaskowa góra".

Pani Joanna korzystała w niej z doświadczeń pokolenia swojej mamy, wałbrzyszanek, które rozdarte były miedzy dwoma światami. Usłyszeliśmy też z ust pisarki, co zaskakuje europejczyka, który trafia jako antropolog do Japonii? To zdziwienie jest podstawą antropologicznego wglądu w rzeczywistość, poczynając od codzienności po rzeczy większe. Choć minęło już 9 lat od powrotu z Japonii, pani Joanna przypomina sobie różne szczegóły.

Zastanawia się, co zdziwi ją przy następnym wyjeździe. Jako turystka na pewno tam nie wróci, ale wybiera się z zamiarem artystycznego, literackiego projektu związanego z tańcem butoh, który będzie ważny dla kolejnej japońskiej opowieści. Na zakończenie spotkania były odpowiedzi na pytania uczestników spotkania, podpisywanie książek i wspólne zdjęcia. Pani Joanna Bator podpisała nam książki z biblioteki szkolnej i pozowała z nami do wspólnego zdjęcia, które zamieściła na prywatnym profilu Facebooka.

Dziewczęta: Izabela Jagłowska, Patrycja Borawska, Wiktoria Sztyruk i Agnieszka Duda są pod ogromnym wrażeniem pierwszego w życiu spotkania z pisarką, są zachwycone jej stylem bycia i wyrażaniem własnych myśli. Podróże kształcą, nawet te najbliższe – prawie na własnym podwórku! Na pewno nie będzie to ostatnie spotkanie naszych uczennic z pisarzem i literaturą w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ełku.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do biblioteki szkolnej, by wypożyczyć książkę z autografem pisarki!!!

KONTAKT

KONTAKT
tel. +48 87 621 69 92

NAPISZ E-MAIL

zs1@zs1.elk.pl

ADRES

ul. 11 Listopada 24,
19-300 Ełk

Back to top

 

Zgodnie rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), zwanym RODO, informujemy, iż administratorem Pani/Pana/uczniów danych osobowych jest Zespół Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku z siedzibą w Ełku przy ul. 11 Listopada 24. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu niezbędnym do realizacji umowy oraz na potrzeby udzielania odpowiedzi na zapytania kierowane poprzez formularz kontaktowy umieszczony na stronie internetowej i nie będą udostępniane bez Pani/Pana zgody innym odbiorcom, Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.