W poniedziałek 21 marca 2022 r. rozpoczęliśmy w Naszej Szkole Tydzień Różnorodności Edukacyjnych – to znaczy tydzień wielu atrakcji skierowanych do uczniów klas ósmych szkół podstawowych.

Już w pierwszym dniu, w tzw. „Dniu Wagarowicza” gościliśmy wielu przedstawicieli ełckich i okolicznych szkół podstawowych. Nasi nauczyciele wraz z uczniami przygotowali różne niespodzianki, spotkania i lekcje otwarte. Od rana, dzięki nauczycielom Komisji Przedmiotów Humanistycznych, można było wziąć udział w aktywizujących grach językowych, rozgrywkach szachowych i grach planszowych, zabawach w pokoju zagadek historycznych z wykorzystaniem planszówek, gier multimedialnych i eksponatów szkolnego muzeum historycznego.

Lekcję kryminalnych opowieści z wykorzystaniem książek bibliotecznych prowadzili uczniowie pod opieką pana Krzysztofa Romanowicza. Odbywały się też spotkania w bibliotece z elementami warsztatowymi, podczas których wykonywane były różyczki z lizaków i krepiny. Matematycy i nauczyciele geografii proponowali zagadki w zakresie swoich dziedzin.

Technolodzy żywności prowadzili zajęcia – Smacznie i zdrowo. Jak produkujemy żywność? W dniu 21 marca uczniowie szkół podstawowych wzięli udział w zajęciach otwartych z technologii żywności prowadzonych przez panią Marię Luizę Bogdzio. Na zajęciach w klasie 2 TŻ można było spróbować dietetycznych, pieczonych kotletów hamburgerowych wykonanych według receptury uczniów – techników technologii żywności z elementami dietetyki i poddać je ocenie organoleptycznej. Wynik? Jak najbardziej na 5! Nasi uczniowie doskonalili swoje umiejętności, a uczniowie ze szkoły podstawowej zajadali się hamburgerami. Piątek 25 marca był dniem fit przekąsek. Zajęcia z dietetykiem, panią Urszulą Prostko były otwarte dla wszystkich chętnych uczniów! Nowe trendy żywieniowe to podstawa obecnej produkcji!

Geodeci objaśniali – Czym zajmuje się geodeta? Prezentacja zawodu odbywała się w pracowni mapy numerycznej. Uczniowie szkół podstawowych mieli okazję dowiedzieć się, czym dokładnie zajmuje się geodeta, na czym polega jego praca i gdzie może znaleźć atrakcyjne zatrudnienie. Zaprezentowano nowoczesne technologie i instrumenty pomiarowe oraz komputery ze specjalistycznym oprogramowaniem do opracowywania wyników pomiarów, a także znajdujące się na wyposażeniu pracowni: odbiorniki satelitarne GPS, tachimetry elektroniczne, niwelatory kodowe i drony.

Prowadzący lekcję pan Kamil Sokołowski opowiedział o atutach kształcenia w tym zawodzie, ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnych technologii oraz szkoleń prowadzonych przez zewnętrzne firmy i finansowanych z projektów unijnych. Na zakończenie odbyła się projekcja filmu promującego kierunek technik geodeta, który przygotowano w czasie ćwiczeń terenowych oraz profilu społecznościowego fb.com/GeodezjaChemiak. Niektóre grupy ósmoklasistów miały też okazję obejrzeć pokaz pilotażu drona na szkolnym stadionie. Pan Jan Sachryń zaprosił na lekcję otwartą z geodezji dotyczącą dokumentów stwierdzających stan (tytuł) prawny do nieruchomości wynikających z konstytucyjnych gwarancji prawa własności i prawa dziedziczenia.

Architekci krajobrazu – wyjaśniali Czym zajmuje się technik architektury krajobrazu? Zajęcia odbywały się w pracowni architektury krajobrazu, gdzie klasy ósme mogły zapoznać się z przekrojem zajęć praktycznych na tym kierunku. Przyszli architekci z klasy IV A prezentowali młodszym kolegom sposoby i zasady wykonywania dekoracji florystycznych, przedstawili także techniki wykonania rysunków i projektów ogrodów oraz zaprezentowali obsługę programu komputerowego służącego do projektowania ogrodów z oryginalną instrukcją pani Justyny Kułakowskiej.

W środę, pod okiem Pani Katarzyny Maciaszek, odbyły się warsztaty z wykonywania dekoracji wielkanocnych. Technik budownictwa – Sam zaprojektuj dom. Czym zajmuje się technik budownictwa? – pod tym hasłem pani Małgorzata Lutow prowadziła lekcję otwartą. Uczniowie ze szkół podstawowych zapoznali się z projektem budowlanym domu jednorodzinnego, poznali elementy budynku i technologię wykonania budowy. Brali czynny udział w opracowaniu kart pracy i w rozwiązaniu zadań w formie krzyżówki.

Technicy organizacji turystyki zorganizowali w dniach 21 i 23 marca spotkania z pilotem wycieczek. Pilot przybliżył zawód oraz odpowiedział na liczne pytania. Młodzież z zaciekawieniem słuchała opowieści o przygodach, jakie na swojej drodze spotkał Pan Marcin Prusko. Część uczniów od razu deklarowała chęć kontynuowania nauki w zawodzie technika organizacji turystyki. Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali gadżety turystyczne. Pan Paweł Błaszak – dyrektor ełckiej stoczni jachtowej ELITE HIPYARD prezentował nowy kierunek– monter jachtów i łodzi czyli SAXDOR ACADEMY.

W górnej sali gimnastycznej sama Pani Dyrektor Jolanta Agata Opaluch wraz z państwem Magdaleną i Marcinem Święcińskimi oraz panią Magdaleną Cielesz prowadzili Belgijkę integrując w tańcu naszych gości. Dodatkowo nauczyciele wychowania fizycznego organizowali trening funkcjonalny, turniej piłki siatkowej oraz pokaz elementów samoobrony i kickboxingu. Pani Agnieszka Kwiatkowska przedstawiała całościową ofertę edukacyjną na nowy rok szkolny i prezentowała filmy promujące szkołę.

Nowym kierunkiem w tym roku szkolnym będzie – technik weterynarii. W auli odbyła się prezentacja kierunków kształcenia, z artystycznego punktu widzenia – pani Katarzyny Mosiej i Pani Wiesławy Rowińskiej. Spektakl – „Wszyscy potrzebni” był piękną opowieścią o współpracy fachowców wszystkich kierunków, by zgodnie pracować oraz pięknie, zdrowo, szczęśliwie żyć i wypoczywać. Na zakończenie dnia odbył się koncert zespołu Śniadecki Band. W zespole wystąpili: ksiądz Adrian oraz uczniowie i uczennice z różnych klas.

Przez cały tydzień w naszej szkole trwała atrakcyjna prezentacja kierunków kształcenia Technikum i Branżowej Szkoły I stopnia. Można było zajrzeć na lekcje do różnych pracowni, porozmawiać i wziąć udział proponowanych zajęcia. Żeby nikt się nie zagubił w przestrzeni szkolnej, w oprowadzanie gości zaangażowała się nasza młodzież i Samorząd Uczniowski pod opieką pani Beaty Czaplickiej. Nawet pojedyncze osoby nie zostały pominięte w naszych prezentacjach.

Odwiedziło nas dużo uczniów szkół podstawowych wraz z nauczycielami, opiekunami i rodzicami. Na pewno każdy zaproszony uczeń otrzymał wystarczającą porcję informacji, ulotek i odpowiedzi na temat oferowanych przez naszą szkołę kierunków kształcenia. Teraz przyjdzie czas na podsumowania, głębokie zastanowienie się i odpowiedni wybór dalszej drogi edukacyjnej. Zapraszamy do nas, do Naszej Szkoły, do Chemiaka!!! To doskonały wybór!!!

Dzięki uprzejmości Zakładów Mięsnych Animex Foods. Sp. z o.o. S.K.A. w pierwszym dniu można było najeść się do syta hot dogami z Berlinkowozu.

Każdy uczeń otrzymał ciepłą bułeczkę z kiełbaską. Zakład Cukierniczy „Michał” w Ełku podarował owocowe lizaki, czyniąc tym samym cały tydzień bardzo słodkim!

Dziękujemy. Brawo Wy! Brawo My!