20191024 102832

Przed uroczystością Wszystkich Świętych i Wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych, w dniu 24 października 2019 r., wraz z uczniami innych szkół miasta Ełku, grupa 13 uczniów z 3 klas technikum wzięło udział w akcji „Szkoła pamięta” - zorganizowanej przez Caritas Diecezji Ełckie.

Akcja ma to na celu uporządkowanie zaniedbanych, zaśmieconych i zapomnianych grobów na cmentarzu komunalnym w Ełku. Działanie kształtuje postawy prospołeczne, pobudza pamięć o tych, którzy odeszli do wieczności.

Sprzątanie rozpoczęliśmy modlitwą za wszystkich zmarłych, a szczególnie za tych, których mogiły otoczyliśmy opieką. Nasza grupa młodzieży była odpowiedzialna za porządki na cmentarzu wojennym oraz  sąsiadujące opuszczone mogiły małych dzieci.

Działanie wpisuje się w ogólnopolską akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. W liście do dyrektorów szkół pan Dariusz Piontkowski Minister Edukacji Narodowej zapraszając do udziału w akcji napisał: „Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.”

Po zakończonej akcji zostaliśmy zaproszeni na ciepłą herbatę i kiełbaski pieczone przy ognisku w Centrum Edukacji Ekologicznej na ul. Parkowej 12 w Ełku. Wszyscy zgodnie potwierdzili swój udział w kolejnych podobnych działaniach.

Beata Czaplicka
Opiekun Szkolnego Koła Caritas