button oferta1 button oferta1 buttom books1 button projekty unijne1 button spacer wirtualny1

IMG 20191019 110001W ramach ogłoszonego przez papieża Franciszka Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, w sobotę 19 października 2019 r. odbył się II Kongres Misyjny Diecezji Ełckiej, przebiegający pod hasłem: „Ochrzczeni i posłani w mocy Ducha”.

Wydarzenie zostało podzielone na dwie stacje: Stację Dorosłych w kościele pod wezwaniem Świętego Ducha i Stację Młodych w katedrze pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Ełku. Kongres opierał się na trzech filarach: konferencje, modlitwa i posłanie.

O godzinie 09:00 niemalże po przysłowiowe „brzegi” młodzież wypełniła świątynię rozpoczynając kongresowe spotkanie. Po zawiązaniu wspólnoty entuzjastycznym śpiewem i tańcem braliśmy udział w przygotowanym programie w którym liczni prelegenci przybliżali tematykę misyjności Kościoła.

Szczególnie oryginalne i porywające było wystąpienie księdza dr Marcina Wrzosa pt. „Młodzi na nowych areopagach ewangelizacji” oraz Jego ekscelencji Biskupa Jana Ozga posługującego w  Kamerunie, który  między innymi rozwinął znaczenie tamtejszego przysłowia: „Człowiek nie jest ptakiem” - tłumacząc, że fruwające ptaki nie zostawiają śladu „na niebie” a człowiek ma zostawić ślad swego istnienia na tej ziemi czyniąc dobro w życiu drugiego człowieka.

Mogliśmy posłuchać świadectw współczesnych uczniów-misjonarzy(świeckich misjonarzy, wolontariuszy) którzy byli na misjach na różnych kontynentach. Po agapie ruszyliśmy ulicami miasta do kościoła pw. Ducha Świętego w Ełku,manifestując „Kościół w drodze” oraz by wziąć udział w centralnym punkcie kongresu czyli Mszy Świętej  pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego.

Po Mszy Świętej modliliśmy się koronką do Bożego Miłosierdzia za pomocą telemostu łącząc się z misjonarzami i misjonarkami posługującymi w Afryce, Ameryce Łacińskiej, Azji, Oceanii oraz klauzurowymi siostrami Karmelitankami z Wityn pod Ełkiem modlącymi się za misje. Następnie obejrzeliśmy piękny spektakl ewangelizacyjny pt. „Zanieśmy światu Miłość”, po którym miało miejsce około godz. 16:30  uroczyste błogosławieństwo i posłanie.

W kongresie wzięło udział 5 uczniów naszej szkoły: Natalia Wróblewska - kl. II OT, Natalia Kiluk i Łukasz Pycz z kl. I OT g, Dominika Wiszowata - kl. I G p i Weronika Zastocka - kl. III A/B posługująca tego dnia jako wolontariuszka podczas agapy, katechetki: p. Jolanta Oplauch, Beata Czaplicka a także ks. Przemysław Jermak. Młodzież była zachwycona treściami konferencji, atmosferą radosnej wspólnoty modlitwy a przede wszystkim doświadczeniem żywej wiary.

(BB)

KONTAKT

KONTAKT
tel. +48 87 621 69 92

NAPISZ E-MAIL

zs1@zs1.elk.pl

ADRES

ul. 11 Listopada 24,
19-300 Ełk

Back to top

 

Zgodnie rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), zwanym RODO, informujemy, iż administratorem Pani/Pana/uczniów danych osobowych jest Zespół Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku z siedzibą w Ełku przy ul. 11 Listopada 24. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu niezbędnym do realizacji umowy oraz na potrzeby udzielania odpowiedzi na zapytania kierowane poprzez formularz kontaktowy umieszczony na stronie internetowej i nie będą udostępniane bez Pani/Pana zgody innym odbiorcom, Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.