W trosce o zdrowie psychiczne młodzieży w Śniadeckim w 1 pierwszym półroczu pedagodzy oraz siedmiu nauczycieli realizowali z  uczniami pionierski w Polsce program profilaktyczny SOS, którego celem jest nauczenie, jak rozpoznawać sygnały ostrzegawcze wskazujące na myśli i zamiary suicydalne, objawy depresyjne, u siebie, ale – co ważne – u koleżanki/kolegi czy bliskiej osoby.

Realizatorzy programu przekazali również informacje, gdzie uczniowie mogą szukać pomocy, w przypadku gdy niepokoją się o siebie samych lub o kolegę/koleżankę. Adresy ogólnopolskich instytucji pomocowych, telefony pierwszego kontaktu dla osób w kryzysie zostały upublicznione dla całej szkoły.

14 lutego nastąpiło podsumowanie realizacji projektu z udziałem pracowników Pracownią Profilaktyki Młodzieżowej Pro-M. Była to kaskadowa analiza efektów realizacji SOS – czyli post-test dla uczestników - uczniów ośmiu klas, wywiady z nauczycielami - realizatorami, wywiady z pedagogami oraz chętnymi uczniami. Po nich szkoła otrzyma podsumowanie ilościowe, jakościowe badań, wnioski i rekomendacje do działań profilaktyczno-edukacyjnych.

Program SOS - zadanie zrealizowane z Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025,finansowane przez Ministra Zdrowia -  jest pilotażem, polską adaptacją amerykańskiego programu. Przez ponad 15 lat program SOS był realizowany w tysiącach szkół w USA. Badania wykazały, że wpływa na ograniczenie liczby prób samobójczych wśród uczniów oraz, że jest skuteczną metodą przekazywania uczniom wiedzy o depresji i zachowaniach samobójczych.

Dzięki udziałowi w programie uczniowie Śniadeckiego dowiedzieli się:

  • że depresję można skutecznie leczyć, zostaną więc zachęcani do szukania pomocy;
  • jak rozpoznawać u siebie lub kolegi/koleżanki symptomy depresji i sygnały wskazujące na ryzyko samobójstwa;
  • jak postępować zgodnie ze schematem DZIAŁAJ (ZAUWAŻ, ZATROSZCZ SIĘ, POWIEDZ), w przypadku, gdy niepokoją się o siebie lub kolegę/koleżankę;
  • do kogo w szkole mogą zwrócić się o pomoc, jeśli będą jej potrzebować.

Uczniowie, nauczyciele i pedagodzy docenili efektywność, nieskomplikowany przekaz treści programu SOS, mimo że temat o depresji i zachowaniach suicydalnych jest trudny, to na pewno warto o tym rozmawiać i uczyć się jak reagować na kryzys.