button oferta1

button niepodleglej1

button projekty unijne1

button spacer wirtualny1

druk DSC04547W dniach 14 marca 2019 r. klasa I T  i 19 marca 2019 r. klasa I A pod opieką p. Wiesławy Rowińskiej wzięły udział w zajęciach edukacyjno-rekreacyjnych pt. –  Warsztaty z piśmiennictwa i drukarstwa, które odbywały się w Muzeum Historycznym w Ełku.

Uczniowie zostali miło przyjęci przez pracowników Muzeum. Pan Dariusz Jurczak przy pomocy prezentacji multimedialnej przedstawił uczniom historię pisma i drukarstwa. Pan Dariusz nawiązał także do działalności w Ełku znanych postaci Jana i Hieronima Małeckich (ojca i syna), polskich teologów luterańskich, literatów, tłumaczy, drukarzy, wydawców i redaktorów, pionierów oświaty w języku polskim na Mazurach.

Podczas części warsztatowej młodzież miała możliwość poczuć czasy początków pisania i drukowania. Wszyscy pisali gęsim piórem specjalnie przygotowanym na tę okazję. Następnie obejrzeli matrycę drukarską Postylli i sami mogli ją wydrukować za pomocą prasy drukarskiej. Ciekawym punktem było czerpanie papieru. Pan Dariusz zaprezentował poszczególne etapy czerpania papieru, a potem uczniowie samodzielnie mogli powtórzyć wszystkie te czynności.

Pan Jarosław Wasilewski oprowadził młodzież po wystawie pt. – Sport w powojennym Ełku. Opowiedział historię powstawania stadionów, tworzenia się drużyn: piłkarskiej, tenisa i lekkiej atletyki. Młodzież odnalazła na zdjęciach budynek naszej szkoły i ludzi sportu z nim związanych.

Wyjścia z młodzieżą zorganizowała
p. Wiesława Rowińska - bibliotekarz