dsc 1158W dniach 11-13 października 2018 r. odbyła się Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Ełckiej do Sanktuarium Jasnogórskiego, Matki Bożej Królowej Polski w Częstochowie.  W wyjeździe na ww. wydarzenie wzięło udział 13 uczniów naszej szkoły: 5 ucz. z klasy IV OT , 4 ucz. z klasy IV A, 3 ucz. z klasy IV B, 1 ucz. z kl. III T.

Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy 11 października gdy o godz. 22:00 wyruszyliśmy wraz z uczniami Zespołu Szkół nr 6 w Ełku, spod stadionu miejskiego w kierunku Oświęcimia, gdzie po nocnym przejeździe 12 października o godz. 8:00 zaczęliśmy zwiedzanie muzeum niemieckiego obozu zagłady Auschwitz- Birkenau.

Około godz. 12:00 wyruszyliśmy w kierunku Częstochowy i zaraz po dotarciu do miejsca docelowego naszego pielgrzymowania udaliśmy się na obiad, a następnie zaczęliśmy nasze nawiedzenie jasnogórskiego zespołu klasztornego: wałów jasnogórskich, skarbca, muzeum 600-lecia, wieży a przede wszystkim kaplicy Cudownego Obrazu oraz Bazyliki.

Program dla maturzystów rozpoczynał się o godz. 16:45 w sali Jana Pawła II powitaniem a następnie konferencją  pt.: „Ten, który pragnął bardziej...” wygłoszoną przez  ks. Zbigniewa Kucharskiego - dyrektora Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA. Potem tradycją lat poprzednich odbył się koncert zespołu muzycznego  „EFFATA”, prowadzonego przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku, po którym był czas na spowiedź  oraz indywidualną refleksję i modlitwę.

Zgodnie z rytmem Jasnogórskiego sanktuarium o 21:00 spotkaliśmy się wszyscy w kaplicy Cudownego Obrazu, by przed obliczem Maryi uczestniczyć w modlitwie w intencji Ojczyzny i Kościoła, na Apelu Jasnogórskim, rozpoczynającym się  pieśnią Bogurodzica a następnie trzykrotnie śpiewnym: Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam!

O godz. 21:30 uczestniczyliśmy w blasku pochodni w drodze krzyżowej na wałach Jasnogórskich a o godz. 22:30 w adoracji Najświętszego Sakramentu w Bazylice.  Czuwanie zakończyliśmy uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem Jego Ekscelencji  księdza biskupa naszej diecezji Jerzego Mazura. Około godziny 24:30 wyruszyliśmy w kierunku Ełku gdzie dotarliśmy 13 października o godz. 07:05.

To było wyjątkowe przeżycie i niezapomniane chwile refleksji, modlitwy i radosnego  przebywania z naszą młodzieżą pragnącą bliskości Boga i ciekawą historii Polski.

Beata Czaplicka