Projektem "Monitoring wód powierzchniowych występujących na terenie powiatu ełckiego" szkoła zdobyła pierwsze miejsce w konkursie Phare 2002 "Promocja zatrudnienia i rozwój zasobów ludzkich w województwie warmińsko-mazurskim".

Nagrodą jest ok. 11,2 tys. euro, za które zostanie zakupiony specjalistyczny sprzęt laboratoryjny do wykonywania analiz chemicznych wody i ścieków. Sprzęt wzbogaci bazę dydaktyczną szkoły i pozwoli na uatrakcyjnienie zajęć lekcyjnych na kierunku "ochrona środowiska".

Wynikiem wdrożenia projektu będzie lepsze przygotowanie przyszłych absolwentów szkoły - techników ochrony środowiska - do pracy w ośrodkach badań i kontroli środowiska, stacjach uzdatniania wody i oczyszczalniach ścieków czy w laboratoriach badania wody.

Projekt przygotowali nauczyciele: Danuta Wojtowicz, Marta Sieńkowska-Obrycka, Małgorzata Niedźwiedzka oraz Przemysław Kamiński. Ze strony Starostwa Powiatowego w Ełku koordynatorem był wicestarosta Jarosław Franczuk.