Miło nam poinformować, że po długim oczekiwaniu udało nam się rozpocząć szkolenie praktyczne z pilotowania bezzałogowych statków powietrznych (dronów) dla uczniów technikum geodezyjnego!

Część teoretyczna kursu została przeprowadzona w grudniu, a na część praktyczną z uwagi na panujące obostrzenia sanitarne musieliśmy poczekać do teraz.

W ramach szkolenia uczniowie indywidualnie, pod okiem doświadczonego instruktora, opanowują technikę pilotażu drona oraz planowania nalotów i wykonywanie zdjęć dla celów późniejszych opracowań kartograficznych. Szkolenie prowadzi firma NAVIGATE z Krakowa i jest ono w całości finansowane w ramach projektu "Zawodowcy w ZS1 i ZS6 w Ełku", w ramach którego zakupiono na wyposażenie pracowni mapy numerycznej platformę DJI Phantom4 RTK oraz licencje na oprogramowanie PIX4D do obróbki danych (łączna wartość zakupu to ponad 28.000 zł).

Kolejnym etapem szkolenia będzie obsługa specjalistycznego programu PIX4D do obróbki zdjęć fotogrametrycznych pozyskanych z drona do celów geodezyjnych. Po zakończeniu kursu uczniowie otrzymają odpowiednie certyfikaty oraz uprawnienia Urzędu Lotnictwa Cywilnego do pilotowania bezzałogowych statków powietrznych w zasięgu wzroku UAVO/VLOS.

Poniżej kilka zdjęć w trakcie pracy.