27 października 2021 roku udaliśmy się do Rzymu. Dzień wcześniej, pani Beata – opiekun naszego pobytu we Włoszech, przygotowała dla nas lekcje dotyczącą najważniejszych zabytków Rzymu oraz historii Wiecznego Miasta.

Po tych zajęciach wiedzieliśmy już, że wycieczka do stolicy Włoch będzie niezapomnianą przygodą. Pierwszym punktem zwiedzania Rzymu, oddalonego od Spoleto o ok. 130 km, było Koloseum. Budowla, która powstała ok. I w. n.e. zachwyciła nas swoją monumentalnością. Ty też odbywały się kiedyś walki gladiatorów, więc tym bardziej było to dla nas miejsce interesujące.

Następnie odwiedziliśmy Forum Romanum, czyli rynek rzymski – główny polityczny, kulturalny, religijny i towarzyski ośrodek starożytnego Rzymu. Przeszliśmy przez Piazza Venezia, czyli Plac Wenecki, który znajduje się u podnóża Kapitolu. Tam zobaczyliśmy tzw. Ołtarz Ojczyzny. Jest to budowla z białego marmuru, która jest zarazem pomnikiem króla Wiktora Emanuela II i Grobem Nieznanego Żołnierza. Stamtąd przeszliśmy do Fontanny di Trevi, najbardziej znanej, barokowej fontanny Rzymu. Oczywiście, skoro legenda głosi, że wrzucenie monety do fontanny zapewnia w przyszłości powrót do Rzymu, wszyscy zgodnie wrzuciliśmy po monecie do wody. Tutaj po prostu trzeba wrócić. Mieliśmy trochę wolnego czasu, więc udaliśmy się po pamiątki, a także powolny spacer malowniczymi ścieżkami Rzymu.

Po krótkim odpoczynku udaliśmy się na Piazza di Spagna, sławne Hiszpańskie schody, na których bardzo często odbywają się pokazy mody. Tam też prześlijmy się uliczką sklepów sławnych projektantów aż na Piazza Navone .Tam, w centralnej części stoi malownicza fontanna Czterech Rzek. Słynne cztery postacie symbolizują cztery rzeki z czterech kontynentów.

Oczywiście, wśród odwiedzanych przez nas zabytków nie mogło zabraknąć panteonu, czyli świątyni wszystkich bogów, która umieszczona jest na Polu Marsowym. Naszą uwagę zwróciło tu światło, które dostaje się do wewnątrz poprzez oculus – otwór w szczycie kopuły. Po Panteonie zwiedziliśmy Castel sant Angelo, czyli Zamek św. Anioła, a stamtąd udaliśmy się do punktu kulminacyjnego naszej wycieczki, czyli do Watykanu. Najmniejsze państwo świata, które jest siedzibą papieża, wedle tradycji stoi na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra. Z Placu Świętego Piotra, zaprojektowanego przez Berniniego w 1656 r. weszliśmy do Bazyliki św. Piotra, czyli jednej z największych i najważniejszych świątyń w kościele rzymsko-katolickim. Tu znajduje się 11 kaplic i 4 ołtarzy. Zachwyciliśmy się pięknem, bogactwem i przepychem świątyń. T było cudowne przeżycie, tym bardziej, że znajduje się tu wiele dzieł sztuki.

Cały Rzym zrobił na nas olbrzymie wrażenie. To miejsce, które każdy musi zobaczyć, a my cieszymy się, że udało nam się to teraz.