28 maja 2022 - wszyscy nasi bliscy z Ełku donoszą, że pada deszcz, grad i jest zimno. W Spoleto upał. Dziś mieliśmy bardzo udaną wycieczkę nad wodospady Marmore, które orzeźwiły wspaniałą bryzą.

Na wycieczkę pojechała z nami pani Beata, opowiedziała ich historię. Wodospad utworzony został w starożytnym Rzymie w 271 roku p.n.e. na klifie rzeki Nera. Rzeka ta często zalewała pobliskie miasto, w związku z czym Rzymianie zdecydowali się skierować ją na wysokie urwisko. Jego wysokość wynosi około 165 metrów i podzielony jest na trzy sekcje z których najwyższą stanowi górna kaskada, o wysokości 83 metrów.  To imponujący wodospad w środkowych Włoszech, 5 km w kierunku wschodnim od miasta Terni i pół godziny drogi od Spoleto. 

Jezioro Piediluco nad wodospadami służy jako zbiornik dla elektrowni Galleto, zbudowanej w 1929 roku. W starożytności malowniczy wodospad był inspiracją dla takich pisarzy jak Wergiliusz czy Cyceron. Obecnie wodospad podziwiać można jedynie w określonych porach, ponieważ przez pozostałą część doby jego wody kierowane są na turbiny wybudowanej w pobliżu elektrowni wodnej.

Nam udało się zobaczyć ten cud położony w Parku Krajobrazowym Fluviale. Otwarcie śluz sygnalizują bardzo głośne syreny. Wodospady zachwycają wszystkich, niejeden współczesny poeta na pewno spędził tu wiele czasu. Pokonując schody, wzniesienia i wytyczone szlaki można było obserwować bogatą roślinność, a nawet ryby.

Na koniec młodzież kupiła drobne upominki. Był to kolejny cudownie spędzony dzień. Wieczorem spadł deszcz i troszeczkę obniżyła się temperatura powietrza.