Jedna z nich w dniu 6 czerwca 2022 zaprowadziła także naszych stażystów do stolicy Włoch. Od Spoleto to tylko 130 km.

Rzym jest największym miastem Italii, stolicą Republiki Włoskiej,  miastem z ogromną ilością bardzo dobrze zachowanych zabytków starożytności i średniowiecza. Pani Beata poprowadziła nas głównymi trasami turystycznymi, jak i malowniczymi uliczkami i zaułkami. Po drodze opowiadała ciekawe historie. Zwiedzanie tego Wiecznego Miasta rozpoczęliśmy od Koloseum.

W starożytności był to największy Amfiteatr Flawiuszów, powstał w I w n. e. Odbywały się tu walki gladiatorów. W dalszej drodze zobaczyliśmy Forum Romanum - rynek rzymski sprzed naszej ery. Był to główny ośrodek polityczny, kulturalny, religijny i towarzyski Rzymu. Na Placu Weneckim zobaczyliśmy Ołtarz Ojczyzny zbudowany z białego marmuru jako pomnik dla uczczenia zjednoczenia Włoch.

W pobliżu znajdują się pierwsze pawilony handlowe i Pałac Wenecki z balkonem, z którego do zgromadzonych tłumów przemawiali Mussolini i Hitler. Dużo czasu spędziliśmy przy Fontannie di Trevi. To najbardziej znana, barokowa fontanna Rzymu. Byliśmy świadkami wielu zaręczyn, wyznań miłosnych i wrzucania monet do wody, by kiedyś tu wrócić.

Chwilę zatrzymaliśmy się na Schodach Hiszpańskich. Przed schodami orzeźwiły nas wody z fontanny La Barcaccia. Legenda mówi, że podczas jednego z wylewów Tybru jedna barka została aż w to miejsce przyniesiona przez wodę. Na Piazza Navona zachwyciła fontanna Czterech Rzek, symbolizuje ona cztery rzeki z czterech kontynentów.

Na Polu Marsowym wstąpiliśmy do Panteonu - świątyni wszystkich bogów. Jest to rotunda o średnicy 43,3 m i takiej samej wysokości. Światło do wnętrza dostaje się przez oculus - otwór w szczycie kopuły. W czasie deszczu do wnętrza wpada tylko kilka kropel wody. Do Pałacu Watykańskiego podążyliśmy jednym z najstarszych mostów na Tybrze.

Na wprost mostu powitał nas Zamek św. Anioła. W tym miejscu papież Grzegorz Wielki ujrzał św. Michała Archanioła. Za chwilę przed nami na prawym brzegu Tybru ukazało się najmniejsze państwo na świecie pod względem powierzchni - Watykan. Watykan jest siedzibą papieską i znajduje się na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra. Plac św. Piotra jest ogromny, relacje telewizyjne nie oddają tych przestrzeni w rozmiarze rzeczywistym. Otacza go czterorzędowa kolumnada zwieńczona attyką, na której ustawiono posągi 140 świętych wśród nich posąg Polaka - św. Jacka Odrowąża.

Bazylika św. Piotra to jedna z najważniejszych i największych świątyń w kościele rzymsko-katolickim. Zajmuje powierzchnię 23 000 m2, w tym 11 kaplic i 45 ołtarzy. W głównej części mieści się 29 metrowy Tron św. Piotra, którego autorem jest Giovanni Lorenzo Bernini. W bazylice znajduje się grób papieża Jana Pawła II.

Wszyscy jesteśmy zachwyceni wycieczką do Rzymu, a wrzucone monety do fontanny di Trevi na pewno pozwolą nam tu jeszcze kiedyś spędzić więcej czasu!