Już trzeci tydzień czwarta grupa stażystów ma przyjemność przebywać w Spoleto. To przepiękne miasto w środkowych Włoszech, w regionie Umbria, w prowincji Perugia. Niewielkie miasteczko zbudowane na wzgórzu 396 m n.p.m.

Początki miasta sięgają VI wieku pne, a niektóre pozostałości osadnictwa nawet epoki brązu, około 240 pne. Dolna część miasta to już nowa zabudowa, stadiony i parki.

Na starówce przyciągają i zachwycają widoki kamiennych domów ciasno przylegających do siebie między wąskimi brukowanymi uliczkami. Czasami są one bardzo strome i wymagają wysiłku, by bezpiecznie zejść w dół. Małe okienka domów otoczone są okiennicami, które chronią przez słońcem w tak upalne lata, jak w tym roku.

Zachowało się tu wiele zabytkowych kamieniczek, mimo kolejnych wstrząsów tektonicznych. Kamieniczki są sukcesywnie remontowane, a na ich parterach znajdują się klimatyczne sklepiki z pamiątkami, galerie obrazów i restauracje, w których odbywały staże nasze dziewczęta z technologii żywności.

Wykorzystujemy każdą chwilę, by wejść na górę, na której znajduje się zabytkowa twierdza Rocca, a wokół zamku biegnie trasa widokowa na całe miasteczko i rozciągają się malownicze widoki umbryjskich wzgórz. Wszystkich przyciąga wzgórze Monteluco z podświetlonym nocą krzyżem i średniowieczny akwedukt - Ponte delle Torri o długości 260 i wysokości 81 metrów. Idąc w dół nie sposób nie wstąpić do Katedry z 1198 roku, której wnętrze w 1640 roku przebudował sam Bernini- architekt Bazyliki św. Piotra w Rzymie.

W centrum miasta podziwiać można rzymski amfiteatr z I w. p. n. e. Teatr ma średnicę 114 metrów. Obok znajduje się kościół św. Agnieszki. W Spoleto można odwiedzić wiele innych kościołów, stację kolejową, sklepów i sklepików. Z Villa Redenta wszędzie blisko, zapraszamy wszystkich do odwiedzenia Spoleto!