19 marca 2022 roku udaliśmy się na wycieczkę do stolicy Włoch – Rzymu.

Zachwyciła nas wspaniała architektura miasta i jego zabytki. Zwiedziliśmy najmniejsze państwo w Europie – Watykan, z Placem i Bazyliką Świętego Piotra – największym kościołem chrześcijaństwa na świecie. Podziwialiśmy wspaniałe dzieło Michała Anioła – Pietę, gigantyczne, marmurowe posągi świętych z ich relikwiami, między innymi średniowieczną statuę Świętego Piotra, którego stopa jest wytarta od pocałunków wiernych. Ogromne wrażenie wywarł na nas ołtarz z monumentalnymi, kręconymi filarami, wykonanymi z brązu zerwanego z drzwi Panteonu.

 Kolejną atrakcją turystyczną, którą zobaczyliśmy był Zamek Świętego Anioła, dawniej pełniący funkcję rodzinnego grobowca Antoniuszy, z czasem został ufortyfikowany, potem stał się siedzibą arystokratyczną i w końcu rezydencją papieską. Na najwyższym tarasie budowli wznosi się ogromny brązowy posąg św. Michała – walczącego archanioła, który, według legendy, ocalił miasto przed epidemią dżumy.

 Niewątpliwie jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie symboli Rzymu jest Koloseum- pierwszy kamienny amfiteatr, którego krwawa historia znana jest każdemu. To tu, podczas pięciodniowej ceremonii otwarcia budowli, zabito pięć tysięcy dzikich zwierząt. To tu, waleczni gladiatorzy pozdrawiali swego cesarza słowami : „ Witaj Cezarze! Pozdrawiają cię idący na śmierć!”. To tu wreszcie, męczeńską śmiercią ginęli pierwsi chrześcijanie.

 Zwiedziliśmy także inne zabytki starożytnego Rzymu, takie jak Forum Romanum, z ruinami antycznych świątyń rzymskich bogów i monumentalnymi kolumnami min. Kolumną Trajana. W starożytnym Rzymie miejsce to pełniło funkcję politycznego, kulturowego, religijnego i towarzyskiego centrum miasta. Podziwialiśmy najlepiej zachowaną w mieście starożytną budowlę – Panteon - świątynię wszystkich bogów.

 Jednym z istotnych punktów naszej wycieczki był Plac Wenecki, znajdujący się u podnóża Kapitolu. Podziwialiśmy tu pomnik pierwszego króla Włoch, Wiktora Emanuela II. Jest to potężna budowla, wykonana z białego marmuru, zwana przez miejscowych „maszyną do pisania”. Powstała dla uczczenia zjednoczenia Włoch. Dziś mieści się tu Grób Nieznanego Żołnierza

 Kolejną atrakcją naszej wycieczki po Wiecznym Mieście była Piazza Navano – słynny plac, przepojony duchem barokowych mistrzów, uchodzący za najelegantsze miejsce w papieskim mieście.

Doskonale skomponowany, w otoczeniu miejskich kamienic i dostojnych budowli, pełen barw, wytworny i prosty zarazem, odznacza się szczególnym urokiem. W centralnej części placu podziwialiśmy barokową fontannę Czterech Rzek. Została ona skomponowana wokół egipskiego obelisku.

Cztery postacie, wraz z elementami krajobrazu symbolizują cztery rzeki z czterech kontynentów: Dunaj, Nil, Ganges i La Platę. Jednakże najwykwintniejszą z rzymskich fontann jest barokowa fontanna obietnic - Fontanna di Trevi. W centralnej jej części Ocean panuje nad morskimi końmi wiedzionymi przez Trytony. Aby szczęśliwie powrócić do Rzymu, przybysz musi odwrócić się tyłem do fontanny i wrzucić do niej przez ramię monetę, co też cała nasza grupa uczyniła.

 Odpoczynek, po dość wyczerpującym spacerze po mieście, odnaleźliśmy na Placu Hiszpańskim, znanemu wszystkim za sprawą majestatycznych schodów, popularnie zwanych Hiszpańskimi. Jest to ulubione miejsce spotkań młodzieży. Przed schodami podziwialiśmy oryginalną fontannę – La Barcaccia, nawiązującą do barki przyniesionej w to miejsce przez wody Tybru w czasie jednego z wylewów rzeki.

 Każda zwiedzana przez nas atrakcja turystyczna została zaprezentowana przez uczennice Organizacji Turystyki. Dziewczyny miały okazję poczuć się jak profesjonalni przewodnicy turystyczni i spisały się na medal. W trakcie całodniowej wycieczki po Rzymie znaleźliśmy czas na wspólne zdjęcia, zakup pamiątek i wypad na smaczne lody, no i oczywiście na pizzę.

Pełni wrażeń, zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do naszego hotelu w Spoleto. :-)