26 listopada 2021 r. w dniu wolnym od staży, zwiedzaliśmy Rzym i Watykan. Naszą wędrówkę po Wiecznym Mieście rozpoczęliśmy od Koloseum – największego amfiteatru w Rzymie, w którym w starożytności odbywały się słynne walki gladiatorów.

Przeszliśmy rynkiem rzymskim na Plac Wenecki, znajdujący się u podnóża Kapitolu. Zrobiliśmy sesję zdjęciową przy Fontannie di Trevi i powrzucaliśmy w nią drobniaki – co według legendy zapewnia powrót do Rzymu. W czasie wolnym zjedliśmy najlepszą na świecie pizzę w Pizza in Trevi z kurczakiem, groszkiem i sałatą ze śmietaną. Po posiłku udaliśmy się na Plac Hiszpański i Plac Navona. Duże wrażenie zrobił na nas Panteon – świątynia bogów greckich, do którego nie pada deszcz, pomimo otworu znajdującego się w szczycie kopuły, tzw. oculusa. Podziwialiśmy również potęgę i piękno Zamku św. Anioła, ale największym wydarzeniem było zwiedzanie Watykanu. Przepych i piękno tego miejsca wprowadza w osłupienie. Najmniejsze państwo świata, siedziba papieska – stoi na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża.

Pomimo deszczowej pogody, byliśmy zachwyceni pięknem miasta, jego dynamiką i kulturą. Wracaliśmy do Spoleto z uczuciem niedosytu i wrażeniem, że w Rzymie można by spędzić o wiele więcej dni i być coraz bardziej zauroczonym dawnym Cesarstwem Rzymskim.