szym pranie 01W dniu 06 października 2017 roku 35 uczniów kształcących się w zawodzie technik obsługi turystycznej pod opieką nauczycieli uczestniczyło w wycieczce dydaktycznej do Szyman. Celem jej było zapoznanie się z funkcjonowaniem Portu Lotniczego Olsztyn Mazury.

Zwiedzanie zaczęło się od spaceru po terminalu, który uważany jest za perłę architektury. Młodzież poznała historię powstania portu lotniczego, zapoznała się z procedurami postępowania z klientem lotniska, obserwowała służby działające na lotnisku podczas lądowania i startu maszyn powietrznych.

Każdy z uczestników wyjazdu przechodził symulację kontroli bezpieczeństwa przed wejściem do hali odlotów. Podczas zwiedzania portu uczniowie odbyli także spotkanie z sokolnikiem i jego ptasio-psiowym patrolem. Zadaniem sokolnika na lotnisku Olsztyn-Mazury jest sprawdzanie każdego dnia pracy, w godzinach aktywności lotniczej ustalonej ze służbami lotniskowymi, występowania oraz aktywności ptaków wzdłuż drogi startowej, dróg kołowania i terenów podejścia oraz ich płoszenie. Jest to obszar ok. 320 ha.

Dodatkową atrakcją była wizyta w siedzibie Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, która wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt m.in. strażacki wóz bojowy Pantera.

W drodze powrotnej młodzież zwiedzała jedną z głównych atrakcji turystycznych Mazur czyli Leśniczówkę Pranie, w której żył i tworzył wybitny polski poeta Konstanty Ildefons Gałczyński. Teraz mieści się tam Muzeum jego imienia. Wycieczkę zorganizowała: Małgorzata Wiszniewska – nauczyciel przedmiotów zawodowych turystycznych, a towarzyszyły jej panie Katarzyna Mosiej i Marzena Czaplicka.