W dniu 3 czerwca 2024 roku uczniowie klas pierwszych technikum spotkali się z przedstawicielką Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – panią Magdą Cichocką.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji programu edukacyjno – profilaktycznego „Wybierz życie. Pierwszy krok”. Program ten poświęcony jest profilaktyce zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) i raka szyjki macicy.

Pani Cichocka przedstawiła młodzieży zagrożenia związane z zakażeniem wirusem HPV, sposoby przenoszenia wirusa oraz metody ochrony przed nim, w tym szczepienia przeciwko HPV.

Podczas prezentacji omówiła choroby spowodowane zakażeniem HPV. Jedna z nich, to rak szyjki macicy, który jest drugim (po raku piersi) najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet do 45 roku życia. Co roku wykrywa się raka szyjki macicy u blisko 4 tysięcy kobiet, a około 2 tysiące umiera z tego powodu. Dlatego ważne jest, aby uświadamiać młodych ludzi w zakresie zakażeń HPV, czynników zwiększających ryzyko chorób wywoływanych przez ten wirus oraz ich profilaktyki.

Uczestnicy prelekcji otrzymali ulotki informacyjne i atrakcyjne zakładki z najważniejszymi informacjami, a także aktywizującą krzyżówką. Spotkanie było cenną okazją do zdobycia wiedzy na temat zdrowia publicznego i odpowiedzialności za własne zdrowie. Dziękujemy pani Magdzie Cichockiej za poświęcony czas i wartościowe informacje.