Ostatni dzień marca uczniowie klas: 2G, 3G, 4Gp oraz 3 B spędzili w olsztyńskim miasteczku akademickim – Kortowo.

Na zaproszenie Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego uczestniczyli w Dniach Otwartych, podczas których, oprócz zapoznania się z ofertą kształcenia największej w naszym regionie uczelni wyższej, mieli okazję odwiedzić pracownie specjalistyczne i uczestniczyć w bardzo ciekawych warsztatach prowadzonych przez nauczycieli akademickich i studentów, a także nieco zasmakować uroków życia studenckiego na kampusie.

Zaraz po przyjeździe do Olsztyna wyznaczeni specjalnie dla nas studenci zaprowadzili uczniów na warsztaty tematyczne. Nasi budowlańcy uczestniczyli w następujących zajęciach:

1. Fundament – podstawa konstrukcji budowlanej.
  2. Zaprojektuj, zobacz, wybuduj – projektowanie i modelowanie w 3D.
  3. Ochrona cieplna budynków.
  4. Beton jaki jest, każdy widzi – badania betonu w laboratorium budowlanym.

Geodeci natomiast szkolili się w zakresie:

1. Pomiary naziemnym skanerem laserowym i opracowanie chmury punktów.
  2. Dron ze skanerem laserowym i kamerą termowizyjną.
  3. Wykorzystanie technologii informatycznych do tworzenia wirtualnych środowisk i obiektów.
  4. Tworzenie obrazów 3D ze zdjęć.
  5. Wykorzystanie drona podwodnego w pracach hydrograficznych.

Następnie cała grupa udała się do Biblioteki Uniwersyteckiej, gdzie prezentowały się wszystkie wydziały Uniwersytetu. Można było zasięgnąć cennych rad bezpośrednio od studentów, przestudiować informatory, dowiedzieć się o warunki rekrutacji, a także zapoznać z ofertą studenckich agend, klubów zainteresowań i innych organizacji.

Po wizycie na Kortowie wszyscy udali się do Olsztyńskiego Planetarium, w którym podczas seansu „Nasz Wszechświat” dowiedzieli się więcej o budowie i funkcjonowaniu układu słonecznego, galaktyki oraz całego wszechświata. Ta wizyta świetnie wpisała się w obchodzony właśnie Rok Mikołaja Kopernika.

W wycieczce uczestniczyło 62 uczniów z czterech klas technikum pod opieką p. Małgorzaty Lutow, p. Mateusza Olechowskiego oraz kierownika wycieczki p. Kamila Sokołowskiego.

Kamil Sokołowski