W dniu 21 czerwca 2022 r. bibliotekarze naszej szkoły wraz z grupą 6 uczniów z różnych klas wzięli udział w akcji Bookcrossingu.

Jak co roku od lat, zbieraliśmy książki od uczniów i nauczycieli, by rozdać je dziś mieszkańcom Osiedla Tuwima. Od rana padał deszcz, więc wykorzystaliśmy chwilę słonecznej pogody i wyruszyliśmy z koszem książek i naręczem kwiatów w najbliższą okolicę naszej szkoły. Młodzież zapraszała spotkanych ludzi do przejrzenia zawartości kosza i wyboru odpowiedniej książki.

Reakcje ludzi były różne. Jedni dziękowali i odchodzili, inni chętnie rozmawiali z młodzieżą, przeglądali książki wybierając coś dla siebie. Zaskoczyła nas 91 - letnia pani, która cieszyła się, że młodzież mimo różnicy wieku znalazła z nią wspólny język. Pan, który na początku wzbraniał się od zabrania ze sobą książki, po jakimś czasie obserwowania nas, zdecydował się coś wybrać. Powiedział, że ludzie zaangażowali się w zasoby Internetu i odeszli od książek. Ma rację!

Nasza akcja wychodzi naprzeciw czytelnikom. Pragniemy, by książki krążyły z rąk do rąk, by ludzie dzielili się radością czytania, by literatura nie leżała na półkach, a uczyła nas, bawiła i wciąż zaskakiwała, bez względu na wiek i płeć czytelnika. Udział w corocznym Bookcrossingu pozwala dzielić się książkami, daje szansę tym, którzy nie mają stałego dostępu do książek.

Książki są w obiegu i pozwalają budować więź miedzy czytelnikami, integrują młodzież z mieszkańcami najbliższego otoczenia. Dziś zajrzeliśmy do przychodni kardiologicznej, apteki, Lewiatana i do Edka. Zainteresowane osoby na pewno są usatysfakcjonowane dokonanym wyborem książek. W tym roku do książek dołączyliśmy też kwiat piwonii – kwiat trochę zapomniany, lecz piękny, a jego zapach przypominał wielu osobom dzieciństwo.

Dziękujemy młodzieży za zaangażowanie i poważne podejście do udziału w akcji. Młodzież w podziękowaniu otrzymała lody i batoniki czekoladowe.