W dniach 12*15 kwietnia 2023 r. troje uczniów: Bartłomiej Słapiński (klasa IVGp), Sandra Chilińska i Adrian Gajdek (klasa IIIG) pod opieką p. Kamila Sokołowskiego wzięli udział w etapie międzyszkolnym Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej, która tym razem odbywała się w Bydgoszczy.

Uczestnikami zawodów było 75-ciu najlepszych uczniów z 25-ciu techników geodezyjnych w Polsce, wyłonionych w etapie szkolnym, który odbywał się w październiku ubiegłego roku. Organizatorami konkursu byli: Ministerstwo Edukacji i Nauki, Stowarzyszenie Geodetów Polskich oraz Zespół Szkół Budowlanych im. Jurija Gagarina w Bydgoszczy.

Podczas trzech dni rywalizacji uczniowie rozwiązywali testy, zadania obliczeniowe oraz praktyczne zadania terenowe z różnych dziedzin geodezji, a efekty ich prac oceniało zacne gremium jurorów, złożone głównie z pracowników naukowych wiodących uczelni wyższych w kraju.

Ponadto w wolnym czasie młodzież miała okazję nawiązać kontakty z rówieśnikami, zwiedzić miasto Bydgoszcz oraz jego najciekawsze zabytki i muzea.

W czasie, kiedy zawodnicy rywalizowali ze sobą, nauczyciele uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez wiodących dostawców technologii pomiarowych i producentów sprzętu, a także poznawali uroki okolic Bydgoszczy, m.in. Muzeum Kanału Bydgoskiego, Exploseum – muzeum dynamitu i materiałów wybuchowych, Muzeum Mydła i Historii Brudu oraz osada w Biskupinie.

Niestety finał konkursu uczniowie Śniadeckiego oglądali na widowni, tym razem żadnemu z nich nie udało się zakwalifikować do etapu centralnego, jednak zajęcie 17-go miejsca wśród 25-ciu najlepszych techników geodezyjnych w Polsce można traktować jako skromny sukces. Najwyżej sklasyfikowany indywidualnie Bartek Słapiński zajął 32 miejsce wśród 75 uczestników. Wyniki pozostawiają pewien niedosyt, ale także nadzieję na lepszy występ w kolejnych edycjach konkursu. Wszyscy uczestnicy, opiekunowie i jurorzy zgodnie stwierdzili, że poziom tegorocznej rywalizacji był bardzo wysoki.

Pewną nagrodą pocieszenia było zajęcie II miejsca w towarzyszącym Olimpiadzie konkursie organizowanym przez Politechnikę Bydgoską, nota bene imienia Jana i Jędrzeja Śniadeckich.

Serdeczne gratulacje składamy zwycięzcom tegorocznej rywalizacji: laureatom klasyfikacji drużynowej, a także I miejsca indywidualnie – uczniom CKZiU „Budowlanka” w Zielonej Górze, a także wszystkim zawodnikom i opiekunom, którzy wzięli udział w tym prestiżowym konkursie.

Dziękujemy organizatorom za wspaniałą organizację Olimpiady, ciepłe przyjęcie i zapewnione atrakcje.

Kamil Sokołowski