„Podstępne WZW” to program profilaktyczny Fundacji „Gwiazda nadziei” realizowany w naszej szkole we współpracy z powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Ełku. Jest on skierowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych i dotyczy profilaktyki wirusowego zapalenia wątroby.

Jego celem jest nie tylko przekazanie wiedzy na temat ryzyka zakażenia HAV, HBV i HCV, ale również kształtowanie postawy tolerancji i zrozumienia wobec osób zarażonych.

Program realizowany był na lekcjach biologii we wszystkich klasach drugich i trzecich technikum, w kl.4Ag oraz 3c1 i 3c2 branżowej szkoły I stopnia. Ogółem programem objętych zostało 195 uczniów z 12 klas.

Podczas zajęć uczniowie przypomnieli sobie funkcje wątroby, dowiedzieli się jak rozpoznawać objawy zakażenia WZW, jak unikać sytuacji narażenia na zakażenie oraz jakie są możliwości leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu A,B i C. Na zakończenie lekcji wszyscy otrzymali zakładki do książek z podstawowymi informacjami dotyczącymi poruszanych zagadnień.

Uczestnicy programu pogłębili swoją wiedzę na temat wirusowego zapalenia wątroby, o czym świadczą wyniki ankiet przeprowadzonych przed i po zakończeniu zajęć.

Mieli oni również okazję do refleksji nad odpowiedzialnością zachowań zdrowotnych własnych i innych ludzi.

Koordynatorki programu:
Izabella Kasprzak