Już tradycyjnie wybraliśmy się z wizytą do przedszkolaków. Najpierw poszliśmy do 3-latków z przedszkola „Bajka”. To małe dzieci, więc się szybko nudzą, ale nasza bajka o trzech świnkach bardzo ich zainteresowała. Dzieci najpierw posłuchały bajki, następnie otrzymały zrobione przez nas noski świnki.

Nasze uczennice – Martyna Wróblewska, Amelia Arnista, Karolina Karwowska oraz Małgorzata Modzelewska wcieliły się w rolę nauczycielek. Rozmawiały z dziećmi na temat zachowania świnek, dobrych i złych cech. Spróbowały także zburzyć domki świnek – wcześniej wykonane przez Martynę. Oczywiście – domu z cegły nie udało się zdmuchnąć, jak to robił zły wilk. Na pożegnanie dzieci otrzymały od nas również kolorowanki. Było miło i pouczająco.

Następnym przedszkolem, jakie odwiedziliśmy w ramach naszej akcji były „Ekoludki” i grupa 6-latków. Tu już było trochę trudniej, ponieważ dzieci były starsze i zadawały więcej pytań. Tutaj czytaliśmy im bajki Jana Brzechwy. Rozmawialiśmy z nimi na temat każdej z nich, dzieci typowały dobre i złe cechy a także nazywały emocje. Robiły to na podstawie przygotowanych wcześniej emotków. Przy okazji utrwalałyśmy u nich naukę czytania, ponieważ wszystkie emocje musiały przeczytać i dopasować. Następnie mieliśmy dla nich niespodziankę i turniej – należało zgadnąć, co trzyma się w rączce, oczywiście z zamkniętymi oczyma.

Dzieciom poszło świetnie, a każde z nich dostało w nagrodę naklejkę. Na koniec dzieci wykonały labirynt, za co także dostało naklejki. Takie czytanie dla przedszkolaków to przede wszystkim dobra zabawa, i dla małych i dla dużych, ale także promocja czytelnictwa, integracja międzyszkolna. Poza tym młodzież, mając bezpośredni kontakt z dziećmi, wcielając się w rolę nauczyciela, ma możliwość poznać zawód pedagoga. Kto wie, może pokochają ten zawód i w przyszłości zostaną nauczycielkami?

Katarzyna Mosiej