Narodowe Święto Niepodległości to polskie święto państwowe, obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Dzień 11 listopada, w którym Józef Piłsudski przejął władzę w odrodzonej Polsce został w 1937 roku oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Od tego czasu jest jednym z najważniejszych świąt Polaków.

W tym roku obchodzimy sto czwartą rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Po 123 latach niewoli Polska wyzwoliła się spod jarzma trzech zaborców: Rosji, Prus i Austrii. Przez ponad wiek, kraj nasz nie istniał na mapie Europy.

Z okazji Święta Niepodległości w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie wspólnie odśpiewali hymn państwowy - Mazurka Dąbrowskiego oraz obejrzeli patriotyczny występ pt. Pociąg do wolności zaprezentowany przez przedstawicieli społeczności szkolnej. Widzowie mieli możliwość odbycia historycznej podróży przemierzając przez cztery stacje – Niewola, Powstania, I wojna światowa oraz Wolność. Podczas tej ostatniej wszyscy wspólnie odśpiewali fragment znanej piosenki zespołu Chłopcy z Placu Broni – „Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem...”.

Część artystyczną przygotowali następujący uczniowie:

• Magdalena Lisowska – klasa 1OT
  • Bartosz Pieńczykowski, Wiktoria Chilicka, Kinga Piasecka – klasa 2B
  • Natalia Dorf, Jakub Bagiński, Kryspin Zakrzewski– klasa 3B
  • Weronika Szymańska, Wiktoria Maciorowska, Weronika Klimas, Zuzanna Jarosz, Julia Wesołowska - klasa 4OTp
  • Dominka Wiszowata – klasa 4Gp.

Dziękujemy także uczennicy klasy 4Gg – Weronice Zacharskiej za ręcznie i pięknie wykonane zaproszenia, które zostały wręczone Dyrekcji.

Wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie
i gratulujemy udanego występu!

Joanna Gaworska i Anna Nawacka