W dniu 05 grudnia 2023 r., z racji obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, 41 uczniów wraz z opiekunem Szkolnego Koła Caritas p. B. Czaplicką, uczestniczyło w Gali Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas.

Uroczystości rozpoczęła Eucharystia sprawowana w kościele p.w.  Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku.  Dalsza część uroczystości odbywała się w Ełckim Centrum Kultury.

Ogłoszono między innymi, wyniki diecezjalnego konkursu artystycznego, promującego postawy prospołeczne i idee wolontariatu inspirowane hasłem: „Wolontariat - mój pomysł na pomaganie.” W kategorii szkół średnich, za twórczą interpretację w/w hasła uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego zajęli pierwsze miejsce.

Młodzież uświetniła uroczystość wykonaniem utworu muzycznego, który był częścią przygotowanego filmu na konkurs oraz po życzliwym przyjęciu przez organizatorów – spontanicznie kolejnych utworów.

Niech słowa fragmentu piosenki pt.: „Nie bój się chcieć”, której modyfikacji dokonała Zuzanna Jarosz z kl. V OT p, będą podsumowaniem tego dnia: „…Pomagać chcę, pomysł mam, nie mów nie! Czy do stracenia coś masz? Chyba nic! […] Wojna na świecicie, ubóstwo, głód. Samotność straszna, daj parę słów. Wolontariat mój!”

Beata Czaplicka