W dniu 03 listopada 2021 roku w Zespole Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku odbył się po raz kolejny szkolny etap Olimpiady Wiedzy o Turystyce.

Dziewiąta edycja Olimpiady została zorganizowana pod hasłem „Turystyka kwalifikowana – pasje i możliwości”. Celem organizatorów jest zainteresowanie tą najwyższą, formą specjalizacji turystycznej, która wymaga sprawności fizycznej, odpowiednich umiejętności oraz wykorzystania specjalistycznego sprzętu, a w niektórych przypadkach potwierdzenia posiadanych kwalifikacji, jednak nie negując przy tym celów poznawczych. Istotny jest również aspekt krajoznawczy, ze względu na bliski związek turystyki kwalifikowanej ze środowiskiem przyrodniczym, społecznym i kulturowym odwiedzanych terenów, a także emocjonalny i wychowawczy, bo kształtuje osobowość turysty.

W tegorocznej edycji Olimpiady udział wzięli uczniowie z klas technikum organizacji turystyki - 5 uczennic z klasy III OTp i 18 uczniów z klasy III OTg.

Do etapu okręgowego zakwalifikowały się dwie uczennice, które zdobyły największą liczbę punktów w etapie szkolnym. Są to: Oliwia Gajko – kl. III OTp i Wiktoria Chmielewska – kl. III OTg.

W dniu 13 stycznia 2022 roku Oliwia i Wiktoria pod opieka nauczycielki Małgorzaty Wiszniewskiej wzięły udział w etapie okręgowym Olimpiady. Etap ten odbył się w Zespole Szkół Ekonomicznych w Olsztynie. Uczennice w ciągu 150 minut musiały rozwiązać test składający się z 40 pytań z zakresu turystyki kwalifikowanej oraz wykonać projekt, na który składał się program i kalkulacja 4 dniowej imprezy turystycznej kwalifikowanej.

Gratulujemy dziewczętom i czekamy na wyniki etapu okręgowego, które dadzą przepustkę do etapu centralnego realizowanego w terminie 06 – 09 kwietnia 2022 roku.

Małgorzata Wiszniewska
nauczyciel przedmiotów