Katyń 1940 praca plastyczna13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego, zamordowano ponad 20 tys. żołnierzy Wojska Polskiego oraz policjantów - jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 r.

Byli wśród nich oficerowie, podoficerowie, szeregowcy, w tym rezerwiści stanowiący część elity II Rzeczypospolitej: lekarze, prawnicy, inżynierowie. Ofiary chowano w masowych grobach, oprócz lasu katyńskiego były to miejscowości Miednoje, Piatichatki, Bykownia i inne miejsca na terytorium Związku Sowieckiego.

Katyń 1940 praca plastyczna

Sowieci przez 50 lat ukrywali prawdę o dokonanej przez siebie zbrodni. W ślad za nimi kłamstwo dotyczące sprawców mordu na polskich elitach powielały władze Polski Ludowej. Oficjalnie jego kres nastąpił 13 kwietnia 1990 r., kiedy to Związek Sowiecki przyznał się do popełnienia zbrodni, przekazując Polsce część dokumentów z lat 40.

W tym roku przypada 80 rocznica zbrodni katyńskiej, z tego tytułu Marszałek Sejmu RP pani Elżbieta Witek ogłosiła konkurs skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych na upamiętnienie tego wydarzenia, poprzez wykonanie kartki pocztowej pt."Polskie serce pękło - Katyń 1940".

Praca plastyczna miała być niepowtarzalna i oryginalna, wykonana w dowolnej technice w formacie A 5. Do konkursu przystąpił uczeń naszej szkoły Łukasz Pycz z kl. IOTg. Ucznia przygotowywała nauczycielka historii p. Ewelina Ewa Jackiewicz. Rozstrzygnięcie nastąpi do 20 kwietnia 2020 r., a wyniki zostaną ogłoszone na stronie Sejmu.

Powodzenia! Trzymamy kciuki !

 Przygotowała: Ewelina Ewa Jackiewicz