20201111 niepodległaWiersz Antoniego Słonimskiego „Niepodległość”

Ach jakże mi nie mówić o tych dniach radości
O tej chmurnej jesieni, gdy w szumiącym wietrze
szedł nad miastem rodzinnym pierwszy powiew wolności

Kiedyśmy pełną piersią pili to powietrze,
nocą w ciemnych alejach stłoczeni szpalerem
czekając, aż zapłonie świt nad Belwederem.

Jakże ciebie przywitać radosna swobodo!
I czym uczcić najpiękniej? Chyba tym uśmiechem,
I młodzieńczej poezji burzliwą urodą,
co szła śpiewem przez miasto i wróciła echem.

Narodowe Święto Niepodległości to polskie święto państwowe, obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Dzień 11 listopada, w którym Józef Piłsudski przejął władzę w odrodzonej Polsce został w 1937 roku oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Od tego czasu jest jednym z najważniejszych świąt Polaków.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w naszej szkole, ze względu na sytuację epidemiczną oraz tryb pracy zdalnej nie odbędą się w tradycyjny sposób. Niemniej pragniemy, żeby nasi uczniowie pamiętając o 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przynajmniej na chwilę powrócili do czasów walk Polaków podczas I wojny światowej.

W związku z tym pod artykułem zamieszczamy ciekawą prezentację dotyczącą polskiej drogi do niepodległości, stworzoną przez IPN w Warszawie. Zawiera ona zdjęcia, pisma i ulotki dotyczące działalności zbrojnej w latach 1914–1918. Ponadto pragnąc zaktywizować uczniów, poniżej zamieszczamy link do interaktywnego quizu, sprawdzającego wiedzę dotyczącą okoliczności i postaci związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Efektem finalnym quizu jest rozszyfrowanie hasła przez jego uczestników. Każdy uczeń, który podejmie wyzwanie i prześle prawidłowe rozwiązanie swojemu nauczycielowi historii otrzyma ocenę z tego przedmiotu. Zatem zachęcamy do edukacyjnej podróży w czasie!

Link do quizu: https://liblink.pl/fkytTHJyg8

Joanna Gaworska, Ewelina Ewa Jackiewicz

 

Załączniki:
Pobierz plik (MojaNiepodległa.pdf)Moja Niepodległa[ ]4888 kB