noc bibliotek 2018 0328 czerwca 2018 r. w auli szkolnej odbyła się kolejna edycja Nocy Bibliotek, w której uczestniczyła Pani Wicedyrektor Mariola Stefańska, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, uczniowie, bibliotekarze Biblioteki Pedagogicznej i ełckich szkół, słuchacze Uniwersytetu III Wieku, nauczyciele emeryci i mieszkańcy naszego miasta.

W tym roku projekt odbywał się pod hasłem RzeczpospoCzyta. Trudny temat „Od zaborów do niepodległości“ przybliżył pan Jacek Rutkowski – nauczyciel konsultant WMODM w Olsztynie Filia W Olecku. O aspektach wolności wewnętrznej ‚ Syndrom technopolu a niepodległość“ mówiła pani Gizela Dorota Dąbrowska, psychoterapeuta. Zaproszeni poeci z Ełku i okolic:

  • p. Walentyna Mikuć
  • p. Helena Brodowska
  • p. Małgorzata Pieńkowska
  • p. Ryszard Klepacki
  • p. Sławomir Stankiewicz
  • p. Waldemar Pieńkowski

Z aprezentowali własną twórczość i opowiedzieli o swoich życiowych pasjach. Ogromną atrakcją był występ zespołu „Mazury“ & Maestro Daniel Szejda ze Starych Juch. Młodzież przygotowała kabaret „Xavię  i Jaś“. W roli prowadzących świetnie spisali się: Sandra Łoś i Mateusz Arciszewski z kl. II G/T.

W auli można było obejrzeć wystawę dokumentów (dowody tożsamości, świadectwa, przepustki itp.) z okresu zaborów, po odzyskaniu niepodległości oraz powojennego z prywatnych zbiorów udostępnionych przez p. Jacka Rutkowskiego, wystawę fotograficzną „Ełk – nasza mała Ojczyzna“, wystawę pocztówek od Bałtyku do Tatr, wystawę „Rzecz Polska – Skarby poskiego desingu“, czyli wszystko to, co udało nam się zebrać, a co nierozłącznie wiąże się z historią kraju.

Po części oficjalnej na gości czekał poczęstunek - tradycyjne dania polskie: żurek, schab pieczony ze śliwką, babka ziemniaczana, placki, chleb, szynki, smalec domowy, ciasta, owoce, kawa i herbata. Wszystko pięknie podane przez uczniów technikum technologii żywności. Przy pełnym żołądku można było poczytać przygotowane fragmenty książek związane z życiem i działalnością Józefa Piłsudskiego.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom: p. Marii Bogdzio, p. Iwonie Piaścik, i p. Agnieszce Łukaszewicz za pomoc w przygotowaniu biesiady oraz wszystkim innym, którzy przyczynili się do uświetnienia Nocy Bibliotek w naszej szkole.