„Równowaga psychiczna we współczesnym świecie” to hasło tegorocznego Warmińsko-Mazurskiego Tygodnia Kariery. W dniach 17-23.10.2022 odbyły się związane z nim tematycznie, liczne wydarzenia skierowane do całej społeczności szkolnej.

Uczniowie klas 1c1,1c2, 2c2, 3c2 i 1j uczestniczyli w warsztatach nt „Wzmocnienie poczucia wartości ucznia i przyszłego pracownika”, prowadzonych przez pedagoga szkolnego - panią Kamilę Nawrot i psychologa – panią Anetę Turulską. Podczas zajęć uczniowie określali swoje mocne strony, opisywali aktywności, dzięki którym nabywają kompetencje osobiste i zawodowe, utwierdzili się w przekonaniu, że sukces zawodowy to praca nad sobą i umiejętność współpracy z drugim człowiekiem.

Wychowawcy technikum na godzinach wychowawczych realizowali temat „Zmień mocne strony w szanse rozwoju”. Celem zajęć było wzmocnienie uczniów i pokazanie, że niepowtarzalne zasoby wewnętrzne każdego z nich dają im szanse i potencjał rozwoju osobistego, a przez to także zawodowego.

Wybrane klasy miały możliwość uczestniczenia w spotkaniach ze specjalistami zaproszonymi z zewnątrz. Uczniowie kl. 4OTg wysłuchali wykładu lekarza psychiatry - pana Rafała Szajowskiego nt „Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne”, podczas którego dowiedzieli się, czym ono jest oraz poznali techniki kontroli i wzmacniania swojego samopoczucia, aby być szczęśliwszym człowiekiem. W klasach 2OT i 3A pani psycholog Monika Borowa przeprowadziła na ten sam temat warsztaty pokazujące jak ważne jest dla prawidłowego funkcjonowania rozpoznawanie i wyrażanie uczuć i emocji.

O dobrą atmosferę pracy i nauki zadbały panie bibliotekarki, które zorganizowały w bibliotece szkolnej „Kącik relaksacyjny”. Podczas okienek uczniowie mogli zrelaksować się czytając, rozwiązując sudoku, malując mandale i układając puzzle. Do dyspozycji odwiedzających były miękkie pufy oraz herbata z miodem, imbirem i malinowym sokiem.

Na zajęciach wychowania fizycznego uczniowie zostali zapoznani z ćwiczeniami relaksacyjnymi, prowadzonymi techniką Jacobsona.

Chętne osoby mogły też wziąć udział w konkursie multimedialnym „Dbam o swoje zdrowie psychiczne”, którego celem było zainteresowanie młodzieży problematyką zdrowia psychicznego i dbania o jego prawidłowy rozwój ale także rozwijanie kreatywności i ekspresji twórczej. Najciekawsze prace zostały nagrodzone, a ich autorami były: Kamila Kaczmarek z kl.3OT (1miejsce), Nikola Ziegert z kl.1W2 (2 miejsce) oraz Marika Bączek z kl.1A (3 miejsce).

22 października odbył się dla rodziców webinar on-line “Budowanie odporności psychicznej dziecka i rodzica”. Prowadząca - Kamila Nawot (pedagog szkolny) skierowała uwagę adresatów na zagadnienia związane z równowaga psychiczną. Wraz z rodzicami ustalono czynniki ryzyka i czynniki chroniące w budowaniu równowagi biopsychofizycznej w środowisku domowym, szkolnym i rówieśniczym. Teza, która wybrzmiała podczas spotkania to - „Szczęśliwy rodzic, to szczęśliwe dziecko”. Stąd treści szkolenia dotyczyły m.in. technik i umiejętności dbania o dobrostan dorosłego, który wpływa na postawy dziecka wobec siebie i świata. Webinar był pierwszym spotkaniem dla rodziców z zakresu wpływu na edukację i wszechstronny rozwój ucznia. W tym roku szkolnym Zespół Szkół nr 1 im. J. Śniadeckiego zaplanował jeszcze kilka spotkań szkoleniowych dla rodziców w formie stancjonarnej i on-line.

Swoje kompetencje z zakresu higieny zdrowia psychicznego oraz doradztwa zawodowego doskonalili również nauczyciele uczestnicząc w szkoleniach: Profesjonalizm i dobrostan w pracy nauczyciela, Metody pracy na przekonaniach, w rozwijaniu wiedzy zawodoznawczej oraz pracy z rodzicami (prowadząca prof. Małgorzata Rosalska), Jak dbać o zdrowie psychiczne (prowadząca Monika Borowa) oraz w Warmińsko-Mazurskim Kongresie Doradztwa Zawodowego.

Dziękujemy wszystkim gościom, nauczycielom i uczniom za zaangażowanie w realizację działań zaplanowanych w ramach tegorocznego Warmińsko- Mazurskiego Tygodnia Kariery.