ZS1-geodeci

Sukcesem zakończyły się starania Zespołu Szkół nr 1 im. J. Śniadeckiego w Ełku o dofinansowanie projektu „Nowoczesna edukacja – kompetentny pracownik”. Od września przyszli i obecni uczniowie wykorzystywali będą najnowocześniejszy sprzęt w geodezji, technologii żywności, ochronie środowiska, budownictwie oraz drogownictwie.

Na uczniów czekają:

• innowacyjne zajęcia z języka polskiego;
  • praktyczne formy wykorzystania obliczeń matematycznych i matematyki przestrzennej;
  • staże jako praktyczna forma nauczania;
  • innowacyjne kształcenie technologów żywności (w tym doposażenie pracowni analizy żywności);
  • zajęcia projektowe z wykorzystaniem ITC i kierunkowe dla technikum budownictwa i drogownictwa (w tym doposażenie pracowni dokumentacji technicznej);
  • kształcenie technika ochrony środowiska w kierunku nowoczesnych technologii i technik badań laboratoryjnych (w tym doposażenie laboratorium badania komponentów środowiska);
  • doradztwo zawodowe;
  • zajęcia rozwijające kompetencje zawodowe przyszłego geodety (w tym doposażenie pracowni geodezyjnej).

Będzie to niepowtarzalna okazja, by skonfrontować zdobytą wiedzę teoretyczną z praktyką. Bowiem w ramach projektu przewidziane są staże zawodowe, kursy specjalistyczne oraz szkolenia, m.in.: z zakresu budownictwa, projektowania ścieżek rowerowych, kurs dietetyki i kelnerstwa. Po ukończeniu każdej z tych form, uczestnik otrzyma certyfikat potwierdzający uzyskanie kompetencji zawodowych. Dodatkowo warto podkreślić, że staż zawodowy potrwa miesiąc, a za swoją pracę uczeń uzyska wynagrodzenie.

Zanim przystąpiliśmy do prac nad projektem, przeprowadziliśmy badanie ankietowe wśród naszych uczniów. Także wszystkie formy zaproponowane w projekcie są odpowiedzią na oczekiwania naszej młodzieży. Zdarzało się, że jedna osoba deklarowała chęć uczestnictwa we wszystkich formach – wyjaśnia Danuta Wojtowicz, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. J. Śniadeckiego w Ełku.

W projekcie przewidziano również zakup nowego sprzętu, który wykorzystywany będzie podczas zajęć o wartości powyżej 500 tysięcy złotych. Całkowicie wyposażone zostaną pracownie w nauczaniu zawodów geodezja, budownictwo, technik żywności, ochrony środowiska zgodnie ze standardami wymagań egzaminacyjnych. W przyszłości placówka dzięki temu ma szansę stać się ośrodkiem egzaminacyjnym.

Dodatkowo uczniowie wezmą udział w obozie naukowo-badawczym i Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska POLEKO w Poznaniu. Ponadto młodzież w szkole będzie mogła skorzystać z doradztwa zawodowego oraz konsultacji indywidualnych. Specjaliści pomogą przy wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej. Doradzą jak przygotować materiały aplikacyjne, list motywacyjny, jak przygotować się do rozmowy z przyszłym pracodawcą.

Całkowita wartość projektu to 1 302 927,23 złotych. Projekt otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania Działanie 9.2 – Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Działania będą realizowane w latach 2013-2015 przez Zespół Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego  w Ełku, ul. 11 listopada 24.