Delegacja przedstawicieli społeczności Zespołu Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku: Gracjana Odolecka i Łukasz Pycz z klasy III OT g złożyli wiązankę biało-czerwonych kwiatów i zapalili symboliczny znicz pamięci!

1 marca 2022 o godz. 11.15 przy tablicy pamiątkowej na budynku dawnej siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Wojska Polskiego 1 zgromadzili się mieszkańcy Ełku:

  • Pan Prezydent Ełku – Tomasz Andrukiewicz
  • Pan Wicestarosta – Robert Dawidowski
  • Etatowy Członek Zarządu Powiatu Ełckiego – Pani Bożenna Puławska
  • Przedstawiciele biur poselskich, NSZZ „Solidarność”, służb mundurowych, miejskich przedstawicieli kultury, szkół i przedszkoli.

Zebranych powitał Dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku – Pan Rafał Żytyniec. Następnie zabrał Gos Pan Prezydent – Tomasz Andrukiewicz i powiedział: „Po zakończeniu działań wojennych w Ełku była prowadzona zbrodnicza działalność stalinowskiego systemu totalitarnego, który objawił się w różnych miejscach naszego miasta.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to szczególny czas przypomnienia, że po zakończeniu działań wojennych Polacy walczyli z Polakami. Prawi Polacy walczyli z systemem stalinowskim. Właśnie w tym budynku przy ul. Wojska Polskiego 1 były prowadzone tortury na mieszkańcach miasta i powiatu ełckiego.

Dziś w obliczu wojny na Ukrainie, wiemy, jak systemy totalitarne niszczą ludzkość. Solidaryzując się z Ukrainą pamiętamy o naszych bohaterach!” Wszystkie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Cześć pamięci bohaterom lat 1945 - 1956!