dsc0785528 września 2019 r. Muzeum Historyczne w Ełku i Regionalne Stowarzyszenie Polskich Dzieci Wojny w Ełku zorganizowało wycieczkę historyczną śladami zbrodni wojennych w powiecie ełckim i grajewskim.

W wycieczce wzięłi udział członkowie Organizacji Dzieci Wojny i chętni Ełczanie pod opieką pani prezes Teresy Ostrowskiej i pana Rafała Żytyńca – dyrektora Muzeum Historycznego. Agnieszka Duda z kl. III A uczestniczyła w tej wycieczce wraz z p. Wiesławą Rowińską. W Prostkach do wycieczki dołączył wójt – pan Rafał Wilczewski  i towarzyszył jej w dalszej części.

Pierwszym punktem programu było złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem ofiar obozów jenieckich w Boguszach, pod pomnikiem – w miejscu bramy wjazdowej do obozu przy drodze Prostki – Grajewo oraz na mogiłach zbiorowych ludności cywilnej –  w lesie Kosówka. Następnie w Domu Spotkań z Kulturą w Prostkach, po słodkim poczęstunku, odbyła się sesja naukowa, którą moderował dr Rafał Żytyniec.

Jako pierwszy tło historyczne miejscowości nakreślił pan wójt. Pan dr Tomasz Dudziński, dyrektor GCK opowiedział o pierwszych dniach września 1939 r. na obszarach przygranicznych i o działaniach 9 pułku strzelców konnych. Dr Stefan Marcinkiewicz z UW-M w Olsztynie przedstawił nieludzką sytuację panującą w obozie jenieckim Bogusze – Prostki. Zaprezentował też ciekawe dokumenty historyczne.

Pani Teresa Ostrowska przybliżyła zebranym osobiste wspomnienia wojenne z perspektywy kikuletniego dziecka. Na zakończenie wszyscy udali się na Cmentarz Miejski w Grajewie, gdzie znajduje się pomnik i miejsce pochówku pomordowanych mieszkańców Grajewa i okolic, w tym ojca pani Teresy – Hipolita Ostrowskiego. Tu także zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

Podsumowując tę wspaniałą lekcję historii pan dr Rafał Żytyniec podkreśli, że nadal należy czynić wszystko, by takie zdarzenia nigdy więcej nie miały miejsca w dziejach ludzkości.

(wr)