DSC00116W odzewie na prośbę Ministra Edukacji Narodowej – pana Dariusza Piontkowskiego biblioteka szkolna w dniu 05 grudnia 2019 r. zorganizowała przedświąteczne spotkanie młodzieży z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej Misericordia w Ełku.

Spotkanie odbyło się w dwóch grupach. Seniorzy bardzo czekali na spotkania z nami, ponieważ odwiedzaliśmy już ich wielokrotnie i doskonale nas pamiętają. Izabela, Gabrysia i Ola przedstawiły świąteczne czytanie z animacją bajki. Wybraliśmy ten sposób prezentacji, by przywołać w zatroskanych ludziach, lata bestroskiego dzieciństwa, zachęcić do podzielenia się wrażeniami i wspomnieniami. 89-letni Pan Franciszek z wielkim zaangażowaniem opowiedział o swoich świętach sprzed wojny, kiedy jego mama przygotowywała 12 wigilijnych potraw, a choinka była przyozdabiana ozdobami wykonanymi z kolorowych papierków.

Dzieci otrzymywały prezenty. Bardzo trudne czasy były podczas wojny, kiedy nie było co jeść, a wokół toczyły się działania wojenne. Pan Fraciszek dodał od siebie wiele ciekawych opowieści związanych z dalszą i bliższą przeszłością naszego kraju i regionu, w którym zamieszkiwał. Na zakończenie spotkania zaśpiewał pieśń patriotyczną. W drugiej grupie – Pani Ania podzieliła się wspomnieniami na temat tradycji świątecznych, które kultywowanno w jej rodzinnym domu.

Podkreśliła, że jej mama bardzo dbała o wychowanie patriotyczne, religine oraz poszanowanie wartości wiedzy i wykształcenia. Wiktoria zaśpiewała świąteczną piosenką, a wszyscy razem – kolendę. Była to dla młodych ludzi, ważna i pouczająca lekcja historii i komunikacji społecznej, łączącej pokolenia. W okresie przedświątecznym warto pomysleć o drugim człowieku, zastanowić się nad jego potrzebami, udzielić pomocy lub wsparcia, a czasami po prostu z nim pobyć i porozmawiać.

Na zakończenie każdego spotkania, w dwóch pawilonach, rozdaliśmy seniorom upominki w postaci własnoręcznie wykonanych mikołajków. Takim małym gestem można uczynić wielkie rzeczy – być razem na święta i przywrócić wiarę w dobre serce człowieka. Na ręce opiekunek przekazaliśmy samodzielnie wykonaną kartkę ze świątecznymi życzeniami skierowanymi do Dyrekcji, mieszkańców i pracowników DPS-u.

Dziękujemy dziewczętom z kl. II A: Wiktorii, Roksanie, Weronice, Klaudii i Izabeli za bezcenną pomoc przy wykonaniu mikołajkowych upominków!

Izabela Jagłowska z kl. II A i WR