korowody 0224 maja 2016 r. w Ełku odbył się barwny korowód postaci sienkiewiczowskich. O godz. 12.00 w Parku Solidarności pod pomnikiem Michała Kajki nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy.

W roli prowadzącego i komentatora poszczególnych etapów wystąpił pan Krzysztof Piłat – polonista i doradca metodyczny MODN w Ełku. Wspólnie maszerowali przedstawiciele szlachty, rycerzy, krzyżaków, rzymian, a także damy dworu, wróżki, królowe, pacholęta i wiele innych postaci. Wcieliły się w nie dzieci i młodzież ełckich szkół wraz z opiekunami.

Naszą grupę stanowiła młodzież z klas II A/OT i Im wraz z panią Wiesławą Rowińską. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się w inscenizacji „Bajki” Henryka Sienkiewicza. W roli Małej Księżniczki wystąpił Szymuś Mosiej, 5 miesięczny synek naszej bibliotekarki. Potem korowód powędrował pod Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe.

Do wspólnego czytania przyłączył się pan Starosta Marek Chojnowski i pan wiceprezydent Artur Urbański. Młodzież zaśpiewała „Dumkę na dwa serca” oraz przedstawiła scenkę z „Quo vadis”. Korowód powędrował dalej ul. Mickiewicza wprost na promenadę.

Tu prezentowały się kolejne szkoły. Maksymilian Olszewski przeczytał fragment „Potopu”, a pani Wiesława Rowińska – „ Latarnika”. Podczas przemarszów uczniowie naszej szkoły obdarowywali przechodniów słodyczami z dołączonymi cytatami z różnych dzieł Henryka Sienkiewicza.

Następnym etapem zmagań była Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nasierowskiej. Po kolejnych występach na żywo zaprezentowano krótkie miłosne scenki filmowe inspirowane dziełami Sienkiewicza. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Naczelnik Mariola Raczyńska, która ogłosiła wyniki konkursu plastycznego „Moja Ilustracja dzieł Sienkiewicza” oraz wręczyła dyplomy i nagrody.

Do konkursu plastycznego przystąpili: Aneta Żochowska z kl. IV G, Jakub Bogdan z kl. I c oraz Weronika Gromacka z kl. IV A. Weronika otrzymała wyróżnienie. Jej praca przedstawiała walkę Ursusa z turem , do którego rogów przywiązana była Ligia. Na zakończenie imprezy w bibliotece można było skorzystać z poczęstunku i odrobiny chłodu, ponieważ przez cały korowód towarzyszył nam lejący się żar z nieba. Lepszy jednak upał, niż deszcz w dniu następnym.

Dziękuję młodzieży za reprezentowanie szkoły, udział w inscenizacji, konkursie plastycznym, czytaniu fragmentów dzieł, dźwiganiu transparentów i rozdawanie przechodniom sienkiewiczowskich cytatów oraz za cenną pomoc w przygotowaniach do udziału w obchodach dnia patrona 2016 roku – Henryka Sienkiewicza, a w ten sposób popularyzowanie zarówno dzieł Sienkiewicza, jak i zachęcanie do aktywnego rozwoju czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Wiesława Rowińska